Dolar se po ziskovém začátku týdne dostal pod tlak. Dolarový index klesl po hranici 90,7 bodů, euro proti dolaru sílí směrem k 1,2100 EURUSD. Tlaky na slabší dolar podporují procyklické měny. V zisku jsou i měny regionu. Koruna se obchoduje pod 26,15 za euro.

Slovenský premiér Fico se ve čtvrtek v Moskvě setká Putinem

Slovenský premiér Robert Fico navštíví ve čtvrtek Moskvu, kde bude jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Bez dalších podrobností to dnes oznámila Ficova mluvčí. Premiér, jehož země nyní předsedá Evropské unii, v minulosti opakovaně vybízel EU ke zrušení sankcí, které unie uvalila na Rusko v odvetě za anexi Krymu a politiku vůči Ukrajině. Tyto sankce byly naposledy prodlouženy do konce ledna příštího roku.

Fico v polovině června na sociální síti napsal, že slovenská vláda má zájem o korektní vztahy s Ruskem a během svého nadcházejícího předsednictví v Evropské unii bude ovlivňovat i charakter vztahů mezi EU a Moskvou. „Hovořili jsme také o vzájemných ekonomických vztazích a o několika společných projektech. Ruská federace je pro Slovensko důležitým ekonomickým partnerem, zvláště v oblasti energií. Slovenská vláda má zájem o vyvážené a korektní vztahy,“ uvedl Fico po telefonátu s Putinem.

Loni se Fico jako jeden z mála předních politiků evropské osmadvacítky, podobně jako český prezident Miloš Zeman, zúčastnil v Moskvě oslav výročí konce druhé světové války.

Slovensko zejména dovozem z Ruska pokrývá svou spotřebu zemního plynu a ropy.

Ve čtvrtek má mít Fico nejprve schůzku v Paříži s francouzským prezidentem Françoise Hollandem a v pátek se na summitu visegrádské čtyřky ve Varšavě setká s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Ta odmítá sankce vůči Rusku zrušit, dokud Moskva nesplní všechny závazky z minských dohod, které mají urovnat konflikt na Ukrajině.

Putin minulý měsíc při návštěvě Slovinska poukázal na velký, až padesátiprocentní pokles ekonomické spolupráce Ruska s EU právě v důsledku sankcí.

Newsletter