Slovenský závod Kia Motors letos vyrobí kolem 338 tisíc aut

Slovenský závod korejské automobilky Kia Motors letos vyrobí kolem 338.000 aut, stejně jako loni. Dál klesá prodej do Ruska, nejen kvůli sankcím ale i v důsledku poklesu hodnoty ruského rublu. Na odborné konferenci nazvané Očekávaný vývoj automobilového průmyslu v ČR a střední Evropě to dnes uvedl Dušan Dvořák z Kia Motors Slovakia. Loňský výrobní výsledek společnosti byl přitom za deset let, co závod funguje, rekordní.

Dvořák dnes uvedl, že zatímco v roce 2013 Kia do Ruska prodala kolem 70.000 aut, letos jich na tento trh bude směřovat asi jen 29.000.

„Prakticky jsme tam ztratili objednávky za jeden měsíc naší výroby,“ prohlásil Dvořák. Podle něj je velký problém v Rusku dosáhnout solidní ziskovosti při prodeji kvůli poklesu hodnoty rublu.

Téměř dvěma třetinami se na celkové produkci závodu nedaleko Žiliny podílí sportovně-užitkový vůz Kia Sportage. Zbytek připadá na modely Kia cee’d a Kia Venga. Továrna vyrábí i motory pro sesterský závod Hyundai v Nošovicích a také pro závod v Turecku. Slovenská Kia Motors nyní prodává nejvíc aut do Velké Británie, následuje Německo, Španělsko a Rusko.

Automobilový průmysl je jedním z hlavních motorů slovenské ekonomiky. Kromě automobilky Kia mají své závody v zemi pod Tatrami německý Volkswagen a francouzská skupina PSA. Tři továrny těchto automobilek loni smontovaly rekordních téměř 1,04 milionu automobilů, čímž si Slovensko v přepočtu na obyvatele udrželo pozici největšího výrobce aut na světě.

Význam automobilového průmyslu pro slovenskou ekonomiku se ještě zvýší po dokončení připravovaného závodu automobilky Jaguar Land Rover, který by výrobu u Nitry měl zahájit v roce 2018. Dvořák ale uvedl, že už dnes je na Slovensku problém najít kvalifikované dělníky.

Newsletter