Dolar mírně posiluje proti euru i v dolarovém indexu. V páru se společnou měnou se posunul pod 1,1630 EURUSD. Procyklické měny drží zisky. Koruna smazala dnešní ztráty a vrací na otevírací cenu kolem 25,50 za euro.

Slovenským bankám v 1. čtvrtletí klesl zisk o 18 procent

Komerční banky na Slovensku v prvním letošním čtvrtletí hospodařily s nejnižším ziskem od roku 2013. V době nízkých úrokových sazeb peněžní ústavy méně vydělaly na úrocích a klesly jim také příjmy z poplatků. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila slovenská centrální banka (NBS).

Čistý zisk bankovního sektoru na Slovensku dosáhl za období od ledna do konce března letošního roku 136,09 milionu eur (3,67 miliardy korun). V porovnání se stejným obdobím minulého roku to představuje pokles 18 procent.

Hlavní zdroj příjmů bank, čistý úrokový výnos, klesl v prvním čtvrtletí o 3,2 procenta na 449,49 milionu eur. Čistý výnos bankovního sektoru z poplatků a provizí se snížil o 5,5 procenta na 127,13 milionu eur.

Některé peněžní ústavy na Slovensku dříve v letošním roce začaly lákat klienty na nižší úroky z hypotečních úvěrů. K poklesu sazeb přistoupily v souvislosti s omezením maximální výše poplatku za předčasné splacení úvěrů na bydlení, což klientům bank ulehčilo možnost refinancování půjček.

Slovenské banky ke konci března poskytly klientům úvěry v hodnotě zhruba 44 miliard eur, což meziročně představuje osmiprocentní nárůst. Vklady klientů peněžních ústavů se ve sledovaném období zvýšily o sedm procent na 49,6 miliardy eur.

Letošní hospodaření bank na Slovensku by mohlo ovlivnit také nařízení, podle kterého nově musejí nabízet klientům bankovní účet za nízký měsíční poplatek a lidem s nízkými příjmy dokonce bezplatně.

Největší peněžní ústavy na Slovensku patří zahraničním bankovním skupinám. Ty do slovenského bankovního sektoru vstoupily poté, co země peněžní ústavy v minulosti ozdravila a nabídla investorům.

Newsletter