Slovnaft s maďarskou MVM mají stále zájem o slovenskou SE

O koupi většinového podílu ve Slovenských elektrárnách (SE) od italské společnosti Enel má i nadále zájem slovenská rafinerie Slovnaft v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM. Řekl to dnes šéf Slovnaftu Oszkár Világi, kterého citovala agentura Reuters. Enel přijímá nabídky na koupi svých 66 procent akcií v SE do 9. května, celou transakci ale ohrožuje spor mezi slovenskou vládou a Enelem o dostavbu jaderné elektrárny Mochovce.     

„Naším cílem je připravit nabídku, která bude odpovídat těmto očekáváním (slovenského státu), to znamená přijetí systému garancí, který zajistí dostavbu bloků 3 a 4 elektrárny Mochovce,“ řekl Világi. Podle informovaných zdrojů by se měli přihlásit čtyři uchazeči, mezi nimiž jsou i české společnosti ČEZ a Energetický a průmyslový holding.     

Cyrani (ČEZ): Slova Fica snižují náš zájem o Slovenské elektrárne

Člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani ve středu Reuters řekl, že kvůli sporu mezi slovenskou vládou a Enelem ohledně Mochovců se snižuje pravděpodobnost, že by ČEZ podal nabídku na koupi. Reagoval tím na vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica, který v pátek řekl, že jeho vláda bude prodej „aktivně blokovat“. Fico na konci března uvedl, že slovenská vláda je proti tomu, aby italský koncern prodal svůj podíl v SE dřív, než firma dostaví a spustí dva nové bloky elektrárny Mochovce.     

Slovenská vláda v SE vlastní zbývajících 34 procent a už dříve dala najevo, že by se mohla pokusit získat nad společností zpět plnou kontrolu. Bratislava se obává, že prodej většinového podílu by mohl způsobit zastavení dostavby třetího a čtvrtého bloku elektrárny Mochovce.     

Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006. V soutěži o 66 procent akcií podniku zvítězil před ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za většinový balík v SE zaplatil Enel zhruba 840 milionů eur. 

Newsletter