Slovnaft už od Enelu nechce Slovenské elektrárne

Slovenská rafinerie Slovnaft ustoupila od záměru koupit od italského Enelu jeho podíl v největším výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne (SE). Portálu vEnergetike.sk to řekl generální ředitel Slovnaftu Oszkár Világi. Enel, který vlastní 66 procent akcií SE, v srpnu oznámil, že zahájil s českým Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) exkluzivní jednání o prodeji svých slovenských aktiv.

„V současnosti s Enelem již nekomunikujeme. Naším cílem bylo podpořit dostavbu třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích. Po hlubším obeznámení se se situací musím ovšem konstatovat, že právě v dokončení (jaderných) elektráren vidíme ekonomická rizika,“ uvedl Világi.

Slovnaft, který patří do maďarského koncernu MOL, původně projevil zájem o akcie SE v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM. Ještě minulý měsíc Világi mediím řekl, že Slovnaft je připraven pokračovat v jednáních s Enelem o koupi jeho podílu v SE, pokud se italská firma nedohodne s EPH.

Enel dříve uvedl, že očekává prodej poloviny ze svého podílu v SE skupině EPH do konce letošního roku. Zbylé akcie plánuje italská společnost prodat poté, co budou dokončeny dva nové bloky v jaderné elektrárně Mochovce na jihu Slovenska. Právě kvůli posouvání termínů dokončení a navýšení nákladů na dobudování této jaderné elektrárny se Enel dříve dostal do sporu se slovenskou vládou, která v SE drží 34 procent akcií.

Newsletter