Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna mírně oslabila nad 25,50 za euro.

Smát se nebo plakat? Německý vicekancléř o Deutsche Bank

Němečtí konzervativci dnes kritizovali místopředsedu vlády a šéfa sociálních demokratů Sigmara Gabriela za jeho slova o Deutsche Bank. Gabriel v neděli řekl, že banka obviňuje ze svých nynějších potíží spekulanty, a přitom své podnikání sama založila do značné míry na spekulacích. Zákonodárci z konzervativního bloku kancléřky Angely Merkelové řekli, že člen vlády má největší německou banku podporovat, ne jí přitěžovat v době, kdy prochází složitým obdobím. Akcie banky se mezitím na trhu dál zotavovaly.

„Nevěděl jsem, zda se mám smát, nebo plakat, (když jsem slyšel) že banka, která ze spekulací udělala svůj podnikatelský model, teď říká, že je obětí spekulantů,“ řekl Gabriel novinářům.

Akcie banky se minulý týden dostaly pod silný tlak a postupně klesly na rekordní minima. Bance hrozí, že bude muset zaplatit americké vládě mnohamiliardovou pokutu kvůli spornému prodeji hypotečních cenných papírů před rokem 2008. Potíže Deutsche Bank vyvolaly obavy z evropské bankovní a finanční krize.

Přední člen bavorské CSU Hans Michelbach označil Gabrielova slova za kontraproduktivní. „Vaším úkolem jako ministra hospodářství je podporovat Německo jako místo pro podnikání, nikoli pomlouvat jednotlivé účastníky trhu,“ řekl poslanec listu Handelsblatt. Pokud má německá ekonomika plně využít svého potenciálu, potřebuje k tomu Deutsche Bank s jejími zhruba 100.000 zaměstnanci. „Je proto nepochopitelné, jak se mohl pan Gabriel nechat tak unést,“ řekl Michelbach.

Gabriel sice řekl, že má starost o lidi, kteří v bance pracují, jeho političtí soupeři ho ale obvinili z politikaření. „Nemám starost jen o zaměstnance, ale také o celou německou ekonomiku,“ citovala agentura Reuters ekonomického experta konzervativního bloku ve Spolkovém sněmu Joachima Pfeiffera.

Poslanec CDU Michael Fuchs listu Passauer Neue Presse řekl, že útočit na banku, která prochází těžkým obdobím, není chytré, ale laciné. „Ministr hospodářství zneužívá svého úřadu ke stranickému politikaření,“ uvedl zákonodárce.

Německá vláda dala najevo, že s finanční pomocí bance nepočítá. Záchrana Deutsche Bank, která jako jediná v Německu udržuje rozsáhlé globální obchodní aktivity, by byla mezi Němci před volbami nepopulární. Průzkum agentury Emnid pro týdeník Focus ukázal, že proti státní pomoci bance je 69 procent dotázaných.

Akcie Deutsche Bank během pátku prudce oživily a tento týden dál výrazně zpevňují. Dnes jejich kurz vystoupil o téměř tři procenta na dvoutýdenní maximum, obchodování na frankfurtské burze nakonec akcie uzavřely růstem o 1,5 procenta na 11,75 eura.

K růstu akcií přispěla zpráva německého listu Platow Brief, podle které Deutsche Bank doufá, že do konce října urovná spor kolem hypotečních cenných papírů v USA za čtyři až pět miliard dolarů (96 miliard až 121 miliard Kč). Americké ministerstvo spravedlnosti přitom v září vzneslo požadavek až na 14 miliard dolarů. Zdroj agentury AFP v pátek uvedl, že obě stany jednají o částce 5,4 miliardy dolarů a že se blíží urovnání sporu. Platow Brief dnes bez upřesnění zdrojů také uvedl, že Deutsche Bank uvažuje o zrušení bonusů a o zvýšení kapitálu.

Newsletter