Sme o Czechia: Je bizardní nezeptat se Čechů

Češi mají právo, aby jejich země byla označována, jak si přejí, ale není vůbec jasné, zda to tak lidé chtějí, napsal dnes slovenský list Sme k hledání krátkého názvu pro Českou republiku.

„Mnohem bizarnější, než rozhodnutí doporučovat změnu názvu, je udělat to prakticky bez dialogu s veřejností. Současná vláda nepochybně má demokratický mandát ke schvalování zákonů a uplatňování politiky, ale nezažil jsem, že by kterákoliv ze tří stran současné vládní koalice propagovala změnu názvu země v posledních volbách – nemluvě již o změně názvu země jen v neformálních případech v cizím jazyce,“ napsal komentátor k novému anglickému označení Czechia.

Z velké části podle listu nebude záviset na politicích, zda anglicky hovořící lidé na celém světě přijmou nové označení ČR. „Bez ohledu na ostatní výhody změny názvu – je kratší, možná zní méně byrokraticky, jednodušeji se vejde na tričko – tak pro mě jako anglicky mluvícího člověka je těžké pochopit, jak by Czechia mohla vést k menšímu počtu chyb. Mně se těžko píše již nyní, a to se psaním živím,“ uvedl novinář Benjamin Cunningham, který žije v Praze a který pravidelně píše komentáře pro Sme.

Podle listu je možná těžké si uvědomit, jaké problémy měli Češi v souvislosti s označením své země za poslední desetiletí. „Slovakia jde pro Slovensko samo z úst, když jsme byli zvyklí na Czechoslovakia, ale co zůstalo přátelům od vedle? Co si asi měli počít s Czecho?,“ položil si komentátor řečnickou otázku.

Newsletter