Smlouva TTIP podle Obamova poradce stále dává smysl

Smlouva o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií známá jako TTIP je výhodná a dávalo by ekonomický smysl ji schválit. Rozhodnout o tom ale bude muset nová americká administrativa budoucího prezidenta Donalda Trumpa, stejně jako Kongres ovládaný jeho Republikánskou stranou. Českým novinářům to dnes v Praze řekl předseda Rady ekonomických poradců současného amerického prezidenta Baracka Obamy Jason Furman.

„Většina Američanů v průzkumech stále podporuje volný obchod. Upřímně doufám, že někdy v budoucnu uvidíme realizaci smlouvy o volném obchodu,“ řekl Furman. Podle něj se globální ekonomika od konce druhé světové války pohybuje stále směrem k větší liberalizaci obchodu. Pokud by se od ní nyní odvrátila, mohlo by to vyvolat hospodářské problémy.

Furman podotkl, že ve světě je patrné posílení protekcionistických snah některých zemí. Podle něj se to promítá do zpomalení růstu globální ekonomiky.

Smlouva TTIP nebyla v USA zdaleka tak kontroverzní jako obdobná dohoda o volném obchodu mezi Spojenými státy a asijskými zeměmi známá jako TPP, uvedl dále. „TTIP je v mnoha věcech pro spojené státy jednodušší, protože Evropa a USA jsou velmi podobné. Máme stejné hodnoty, podobné instituce, máme na obou stranách vysokou životní úroveň,“ řekl.

Přesto se ale konečnou podobu TTIP nepodařilo dojednat do konce roku, o což Obamova administrativa usilovala. Furman to připisuje i skutečnosti, že dohoda měla řešit komplikované obchodní otázky. „Naše obchodní vztahy s Evropou jsou už teď velmi dobré. A snažíme se je posunout z velmi dobrých na ještě lepší, takže tu už nezbývají překážky, které by šlo snadno odstranit. Je třeba se zabývat detaily. Jsou tu komplikované regulatorní otázky, obchod se službami, problém s přístupem na trh,“ řekl.

Obama se podle Furmana osobně zasazoval o úspěch TTIP, totéž podle něj dělala Evropská komise, která vyjednávala za EU. „Šéfové evropských států ale někdy měli jiné problémy, které museli řešit, jako třeba uprchlíky. V budoucnosti bude třeba nejen úsilí EU, ale i trvalou a vysokou pozornost představitelů jednotlivých evropských států, aby zajistili politickou vůli pro řešení některých kontroverzních otázek,“ řekl.

O budoucnosti TTIP se rozhodne po lednovém nástupu Trumpa do úřadu. Budoucí americký prezident ve volební kampani připravovanou dohodu kritizoval.

Newsletter