Snapchat uvažuje o primárním úpisu svých akcií

Aplikace, která umožňuje zasílání fotek, Snapchat podala tajně u americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) žádost o primární nabídku akcií. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj. Nabídka by se podle zdrojů mohla uskutečnit v březnu a ohodnotit firmu na 20 až 25 miliard USD (503 až 629 miliard Kč). Stala by se tak největším vstupem na burzu v USA od roku 2014 a největším vstupem technologické firmy na burzu v USA od roku 2012.

Podle amerického zákona zaměřeného na podnikání začínajících firem mohou firmy s příjmy nižšími než jedna miliarda USD tajně požádat o primární nabídku akcií. To jim umožňuje diskrétně otestovat zájem investorů a současně udržet v tajnosti informace o svém finančním stavu.

Snapchat zahájil činnost v roce 2012 jako mobilní aplikace, která umožňuje uživatelům posílat fotografie, které zmizí za několik sekund. Má více než 100 milionů aktivních uživatelů, zhruba 60 procent jich je ve věku 13 až 24 let. To z firmy děla atraktivní cíl pro inzerenty, kteří mají zájem oslovit narozené po roce 2000.

Mluvčí firmy Snapchat odmítl zprávu komentovat.

Firma v září začala sama sebe označovat za výrobce fotoaparátů a tento měsíc představila sluneční brýle s vestavěným fotoaparátem za 130 dolarů. Fotoaparát v brýlích je bezdrátově spojen s chytrým telefonem, umožňuje tak posílání fotek a videí na svoji aplikaci.

Newsletter