Sněmovna bude mít v rozpočtu zřejmě o 68 milionů korun víc

 Poslanecká sněmovna by měla mít ve svém rozpočtu v příštím roce zhruba o 68 milionů korun víc než letos. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který tento týden schválil sněmovní rozpočtový výbor. Podle jeho předsedy Václava Votavy (ČSSD) souvisí vyšší výdaje hlavně se sněmovními volbami v příštím roce, protože bude třeba vybavit nově zvolené poslance. Sněmovna bude také v příštím roce hostit dvoudenní jednání stálého výboru Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Uskuteční se i některé plánované investice.

Částka 23,7 milionu korun ve sněmovním rozpočtu má sloužit například na pořízení notebooků, tiskáren, softwaru a zajištění technické podpory i na vymalování a obnovu nábytku. Dalších 12,4 milionu je určeno například na obnovu serverů či zastřešení nádvoří v paláci, který přiléhá k Malostranskému náměstí.

Rozpočtový výbor projednával návrhy rozpočtů šesti nezávislých kapitol, jak je podle zákona v jeho pravomoci. Jde kromě Sněmovny o Senát, Hrad, ombudsmana, Ústavní soud a Nejvyšší kontrolní úřad. Ministerstvo financí tyto schválené návrhy posléze zapracuje do návrhu celého státního rozpočtu, který musí do konce září předložit poslancům.

Rozpočtový výbor téměř všechny návrhy rozpočtů uvedených kapitol schválil. Výjimkou byl pouze rozpočet Nejvyššího kontrolního úřadu, jehož projednávání výbor přerušil. Důvodem je spor mezi poslanci a ministerstvem financí ohledně uvolnění peněz na stavbu nového sídla úřadu. Úřad chce využít ušetřené peníze z předchozích let a potřebuje, aby vláda jejich uvolnění schválila. Ministerstvo financí naproti tomu navrhuje, aby vláda rozhodla o stavbě samotné. Votava poukazuje na to, že stavbu sídla už loni schválil rozpočtový výbor i Sněmovna a ministerstvo to musí respektovat. Pokud vláda uvolnění peněz neschválí, je připraven podat návrh, aby peníze na stavbu šly přímo ze státního rozpočtu a rozpočet NKÚ by se tak o ně navýšil.

Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu téměř 429 milionů korun. Jdou na provoz nejen samotné prezidentské kanceláře, ale i Správy pražského hradu a Lesní správy Lány. Proti letošku jde o částku asi o 30 milionů nižší. Poslanci přesto zvýšili původní sumu, kterou navrhlo ministerstvo financí. Přidali prezidentské kanceláři osm milionů na rekonstrukci bytového domu v Lánech a dalších 16 milionů na přesun technologie trafostanice na Hradě.

Výbor schválil i návrh rozpočtu Senátu, který bude mít téměř 550 milionů korun. Je to proti letošku asi o devět milionů méně. Podle zpravodaje k této kapitole Ladislava Šincla (ČSSD) však nepanoval ohledně této částky spor a výbor ji hladce schválil.

 

kapitola 2016 *) 2017 **)
Kancelář prezidenta republiky 458,562 mil. Kč 428,617 mil. Kč
Poslanecká sněmovna 1159,6 mil. Kč 1227,2 mil. Kč
Senát 558,7 mil. Kč 549,731 mil. Kč
Ústavní soud 177,9 mil. Kč 238,531 mil. Kč
Kancelář veřejného ochránce práv 101,2 mil. Kč 107,146 mil. Kč
Nejvyšší kontrolní úřad 500,8 mil. Kč jednání přerušeno

zdroj: usnesení rozpočtového výboru k návrhům rozpočtů uvedených kapitol

*) schválený rozpočet na letošní rok

**) návrh schválený rozpočtovým výborem Sněmovny

Newsletter