Sněmovna by měla schvalovat státní rozpočet 7. prosince

Poslanci by měli na prosincové schůzi schvalovat především návrh státního rozpočtu na příští rok. Jeho třetí čtení má přijít na řadu ve středu 7. prosince. Prvním bodem na schůzi má být Senátem vrácený zákon o střetu zájmů, přezdívaný „lex Babiš“, který má mimo jiné omezit podnikání členů vlády. Poslanci by měli rozhodovat také o podobě takzvaného protikuřáckého zákona. Počítá s tím návrh programu prosincové schůze, který dnes projednal sněmovní organizační výbor.

Schůze začne v úterý 29. listopadu odpoledne a potrvá dva týdny do pátku 9. prosince. V případě potřeby by mohla podle návrhu pokračovat i před vánočními svátky v úterý a ve středu 20. a 21. prosince. V návrhu programu je téměř 260 bodů. Je zřejmé, že stejně jako na předchozích schůzích poslanci podstatnou část z nich nestihnou projednat.

U novely zákona o střetu zájmů Senát navrhl odklad účinnosti z ledna na září příštího roku. Části normy o některých omezeních pro podnikání členů vlády, nazývané jako „lex Babiš“, mají ale podle senátní verze platit skoro hned. Jejich účinnost se předpokládá už 15 dnů potom, co zákon vyjde ve sbírce.

Na skupinu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) by dopadly pasáže, podle nichž by firmy členů vlády neměly přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Zákon by také členům vlády a dalším funkcionářům zakázal provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Restrikce se má týkat až nově jmenovaných členů kabinetu.

O den později, ve středu 30. listopadu, by měli poslanci projednat ve druhém čtení návrh státního rozpočtu. V něm budou mít příležitost předkládat návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu, jeho celkové parametry už měnit nemohou. Například Antonín Seďa z ČSSD už navrhl přidat 15 milionů korun ministerstvu spravedlnosti na rekonstrukci bývalé věznice v Uherském Hradišti. Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček chce odebrat Ústavu pro studium totalitních režimů z rozpočtu 90 milionů a přidat je na platy policistů a zaměstnanců ministerstva vnitra.

Spolu se státním rozpočtem budou poslanci schvalovat i limity výdajů státu v letech 2018 a 2019 a také rozpočty fondu bydlení a fondu dopravy.

V pátek 9. prosince by měli poslanci schvalovat protikuřácký zákon. Výbor pro zdravotnictví doporučil, aby úplný zákaz kouření v restauracích, barech, vinárnách nebo kavárnách platil od konce května příštího roku místo od Silvestra. Hostinští by neměli mít žádné úlevy například v možnosti zřizovat v podnicích kuřárny, jak znějí některé poslanecké návrhy úprav.

Poslanci by mohli schvalovat například taky sporná pravidla pro všechny čtyři národní parky a kontroverzní novelu o rozšíření pravomocí ombudsmana o možnost podávat antidiskriminační žaloby a návrhy Ústavnímu soudu na rušení zákonů. V závěrečném čtení je rovněž například insolvenční novela, která má omezit šikanózní insolvenční návrhy a podvodné oddlužovací firmy.

Newsletter