Sněmovna přijímá návrhy na propůjčení či udělení stát. vyznamenání

Do 29. března mohou občané a organizace předkládat Poslanecké sněmovně jmenovité podněty k propůjčení nebo udělení státních vyznamenání. Podněty je možno zasílat prostřednictvím elektronického formuláře na e-mail ptackovad@psp.cz. 

Podvýbor, jehož předsedou je místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal, má v současné době devět členů. Jeho úkolem je projednat všechny došlé návrhy na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání. Vybrané návrhy budou doporučeny ke schválení Poslaneckou sněmovnou, která je usnesením předloží prezidentu republiky. 

Státní vyznamenání České republiky je vyznamenání udělené státem podle zákona č. 157/1994 Sb. Propůjčením nebo udělením státních vyznamenání České republiky jednotlivcům oceňuje stát jejich vynikající občanské zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, výsledky práce, úsilí o obranu vlasti, hrdinské a jiné výjimečné činy. Vyznamenání jsou řády a medaile. Řády jsou vyšší formou vyznamenání; propůjčují se občanům České republiky a udělují se těm, kteří nejsou občany České republiky. Medaile jsou nižší formou vyznamenání a pouze se udělují. 

Newsletter