Sněmovna projedná zavírání obchodů a omezení kouření

Poslanci dnes znovu posoudí senátní návrh na zavírání větších obchodů o vybraných svátcích. Budou projednávat i nový návrh takzvaného protikuřáckého zákona a mohli by debatovat o zřízení vyšetřovací komise ohledně reorganizace policejních útvarů, která vyvolala ostrý koaliční spor mezi ČSSD a hnutím ANO.

Ohledně zavírání obchodů o vybraných svátcích vynese Sněmovna v podstatě konečný verdikt. Senát trvá na tom, aby obchodníci neměli otevřeno o sedmi svátcích, jak původně navrhoval. Odmítl zúžit jejich výčet jen na Nový rok a dva vánoční svátky, jak to už dřív schválili poslanci.

Protikuřácký zákon, jenž by zavedl zejména úplný zákaz kouření v restauracích, je v úvodním kole projednávání. Na minulé schůzi poslanci obdobnou předlohu neschválili. Vláda nyní chce, aby Sněmovna rozhodla o normě zrychleně už v prvním čtení, takový postup je ale možné zablokovat.

Návrh na zřízení vyšetřovací komise by dnes poslanci mohli zařadit na program nynější schůze. Kdy konkrétně by o jejím vzniku hlasovali, není jasné. Komise by se mohla zabývat různými podezřeními a pochybami souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru a olomouckého vrchního státního zastupitelství. Komisi chce ČSSD i opoziční TOP 09.

Newsletter