Sněmovna prosadila dětské skupiny. Co to znamená daňově?

Poslanecká sněmovna dnes nejtěsnějším možnou většinou 101 hlasu odsouhlasila jí prosazovanou verzi zákona o dětských skupinách. Podle prezidenta Zemana tato verze ohrozí lesní školky, vláda chce ale tuto otázku vyřešit novelou do příštího roku, uvedla Česká televize.

Z daňového pohledu to znamená, že si rodiče budou moci uplatnit novou slevu na dani ve výši nákladů vynaložených na umístění dítěte v mateřské škole nebo v jiném zařízení péče o děti předškolního věku a to poprvé již za rok 2014. „Sleva na dani bude poskytnuta ve výši prokazatelně vynaložených výdajů, maximálně však v částce 8 500 Kč na jedno dítě. Výši výdajů bude muset potvrdit školka nebo provozovatel zařízení předškolního vzdělávání. „Za náklad na umístění dítěte se považuje „školkovné“, ale nikoliv další související výdaje jako například výdaje za stravování, dopravu dítěte do školky nebo poplatky za volitelné zájmové kroužky,“ shrnuje dopady do zdanění Tomáš Hunal, odborník na zdanění fyzických osob PwC ČR.

Dosavadní daňové zvýhodnění na vyživované dítě tato nová sleva neruší ani jinak neomezuje. Navíc, na rozdíl od daňového zvýhodnění na vyživované dítě, tuto novou slevu na dani mohou bez omezení využít i podnikatelé, kteří si uplatňují paušální výdaje.
 

Newsletter