Sněmovna reprezentantů souhlasila s překlenutím financování vlády

Sněmovna reprezentantů Spojených států dnes schválila federální vládě peníze na týden jejího chodu, aby tak odvrátila hrozící sobotní pád do platební neschopnosti. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že souhlas musí ještě vyslovit Senát.

Zákon, který Sněmovna schválila velkou většinou 382 hlasů proti 30, je pouze překlenovacím opatřením, aby Kongres a administrativa prezidenta Donalda Trumpa měly více času na dojednání dlouhodobějšího financování vlády.

Pokud souhlas vysloví i senátoři, bude mít vláda peníze na svůj chod do pátku 5. května. V současné době má vláda finance jen do páteční půlnoci místního času (soboty 6:00 SELČ).

Republikáni prezidenta Trumpa sice mají v obou komorách parlamentu většinu, ale ve 100členném Senátu, kde mají 52 mandátů, potřebují k prosazení finančních opatření 60 hlasů. Bez pomoci demokratů se tak neobejdou. Ti již ale vyslovili ochotu zákon o překlenutí financování podpořit.

Takzvaný shutdown, kdy federální vláda zůstala kvůli politickému patu bez financí, nastal v USA naposledy v roce 2013. Tehdy trval asi dva týdny. Tento stav, kdy byly uzavřeny některé státní instituce, podle ratingové agentury Standard & Poor‘s přišel americkou ekonomiku na zhruba 24 miliard dolarů (skoro 594 miliard Kč).

Newsletter