Sněmovna reprezentantů USA schválila návrh na deregulaci bank

 Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila kontroverzní republikánský návrh, který ruší významné části tzv. Doddova-Frankova zákona z roku 2010 o regulaci bankovního sektoru. Podle agentury AP je však nepravděpodobné, že by zákon v současné podobě uspěl rovněž v Senátu, kde budou k jeho odsouhlasení zapotřebí také hlasy několika demokratických zákonodárců.

Deregulace bankovního sektoru je jednou z priorit administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Republikáni tvrdí, že Doddův-Frankův zákon brzdí hospodářský růst. Demokraté však varují, že návrh na zrušení částí zákona vytvoří stejné podmínky, které vedly k finanční krizi a dohnaly ekonomiku na pokraj kolapsu. Ve Sněmovně reprezentantů pro zákon nehlasoval ani jeden demokratický poslanec.

Doddův-Frankův zákon stanovil dlouhý seznam pravidel, jejichž cílem je zabránit opakování finanční krize z let 2007-2009, včetně přísných nových kapitálových standardů pro banky a přísnějšího dohledu nad trhem s deriváty. Vytvořil také nový úřad pro ochranu spotřebitelů před úvěrovými dravci a vyzval k provádění ročních zátěžových testů bank považovaných za příliš velké, aby mohly zkrachovat.

Newsletter