Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Sobotka a Mládek příští týden navštíví Moldavsko

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) navštíví příští čtvrtek a pátek Moldavsko. S tamním předsedou vlády Pavlem Filipem a prezidentem Nicolaem Timfotim bude jednat o hospodářské spolupráci obou zemí nebo o aktuálním vývoji v jihovýchodní Evropě. Na cestě Sobotku doprovodí ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) a podnikatelská mise. Uvedl to dnes Úřad vlády v tiskové zprávě.

V rámci tématu hospodářské spolupráce by Sobotka měl s moldavskými politiky debatovat o příležitostech českých firem v Moldavsku. Rozhovory by se měly týkat i vnitropolitického vývoje v Moldavsku a nutnosti důsledného zavádění reforem v boji s korupcí. Hovořit se bude i o možnostech řešení situace Podněstří, což je ruskými separatisty ovládaný region v Moldavsku.

Pozornost by měli politici věnovat i úsilí Moldavska o integraci do Evropské unie s tím, že ČR by mohla zemi předávat své zkušenosti s transformací. Přijetí pozvání by mělo podpořit demokratický vývoj v Moldavsku, což odpovídá cílům české zahraniční politiky, vyplývá ze zprávy k cestě, kterou projednala vláda.

Návštěva byla plánována už ve dvou termínech v roce 2015, ale vždy musela být odložena kvůli nestabilní vnitropolitické situaci a změnám v moldavském kabinetu. Jako poslední předseda vlády byl v Moldavsku v roce 2009 tehdy odstupující Mirek Topolánek (ODS), moldavský premiér navštívil Prahu naposledy o dva roky později, kdy Vlada Filata přivítal Petr Nečas (ODS).

Newsletter