Sobotka: Babiš by měl zvážit změnu úhrady daně u alkoholu

Ministerstvo financí pod vedením šéfa ANO Andreje Babiše by mělo podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zvážit změnu hrazení spotřební daně za alkohol. Daň by se mohla platit hned za vydanou kontrolní pásku, jako je tomu u kolků pro tabákové výrobky. Stát by tím i z alkoholu získal peníze předem. ČTK o tom dnes informoval vládní mluvčí Martin Ayrer. 

„Z kontrolní pásky by se stala cenina, která už v sobě zahrnuje příslušnou spotřební daň. Toto opatření by mohlo účinněji zabránit okrádání státu prostřednictvím nejrůznějších podvodů s kontrolními páskami a následného neplacení spotřební daně,“ uvedl mluvčí. 

Premiér podle něho požádal minulý týden Babiše a ředitele celní a daňové správy o tvrdší potírání daňových úniků u prodeje lihovin a sudového vína. Babiš by měl podle Ayrerova sdělení zpracovat rozbor, co už učinilo nebo se chystá provést v souvislosti se zjištěními, která přinesla takzvaná metanolová aféra a trestní proces s jejími aktéry. 

Babiš by měl podle Sobotky připravit návrhy na modernizaci kontrolních pásek tak, aby stát mohl lépe čelit jejich možnému padělání a nezákonnému prodeji. Loni Parlament schválil novelu, která změnila pravidla pro přidělování kontrolních pásek pro značení lihu. Podle původního znění musel zájemce o pásky složit kauci půl milionu korun, pokud žádal nejvýše o 25.000 kolků. Pro vyšší počet pásek musel složit kauci pět milionů korun.

V zájmu toho, aby zákon nediskriminoval výrobce malých balení, novela stanoví, aby se kauce odvozovala podle toho, jaké množství lihu lze páskami označit. Půlmilionová kauce se podle předlohy vztahuje nově na 25.000 litrů lihu, na větší množství je nutná pětimilionová kauce. Současně norma umožnila kauci 100.000 korun pro malé výrobce, kteří odebírají jen omezené množství pásek, a to pro nejvýše 2000 litrů lihu.  Kauce zavedl předloňský zákon, který byl reakcí na metanolovou kauzu. V důsledku otravy metanolem zemřelo asi 50 lidí.

Newsletter