Sobotka: Babiš nepřipravil návrh pro konsenzus, rozhodla většina

V situaci, kdy ministerstvo financí nepředložilo rozpočtové návrhy tak, aby o nich mohla vláda hlasovat konsenzuálně, musela rozhodnout většina. V reakci na dnešní kritiku vicepremiéra Andreja Babiše (ANO) to novinářům řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Odmítl, že by fungovala dvojkoalice lidovců a sociálních demokratů, jak řekl Babiš. Podle předsedy hnutí ANO dnešní hlasování vlády o rozpočtu porušilo koaliční smlouvu.

Místopředseda vlády si dnes po jednání vlády postěžoval, že byl v klíčových hospodářských otázkách přehlasováván dvojkoalicí ČSSD a KDU-ČSL. Na mysli měl navýšení odvodů na zdravotní pojištění, růst výdajů na vědu nebo prostředky na stavbu sídla Nejvyššího kontrolního úřadu. Podle Babiše to byla dohoda koaličních partnerů ve stylu „ty mi schválíš vědu, já ti schválím státní pojištěnce“. V České televizi později řekl, že šlo o porušení koaliční smlouvy. „Protože o daních a o rozpočtu má hlasovat většina ministrů každé koaliční strany. To se dneska nestalo. Budu požadovat svolání koaliční rady,“ řekl. V souvislosti s tím podle Babiše není jasné, zda se podaří letos sestavit rozpočet.

Sobotka kritiku odmítl. „Už i ministerstvo financí tlačí čas, protože probíhají lhůty, ve kterých je třeba předkládat podle rozpočtových pravidel příslušné návrhy zákonů. V situaci, kdy ministerstvo financí nepřipravilo návrh tak, aby s ním mohla vláda souhlasit konsenzuálně, tak musí ve vládě rozhodovat hlasováním většina,“ řekl premiér. Při jednání podle něj byly různé alternativy a ministři nakonec rozhodli tak, aby zdůraznili rozpočtové priority.

Odmítl, že by s lidovci ČSSD vytvořila dvoukoalici. „Máme snahu, aby všechny tři strany spolupracovaly,“ řekl Sobotka. Dodal, že odmítá „snahy rozdělovat vládu“. Dnešní hlasování hájil i tím, že podle něj bylo potřeba o penězích pro vědu nebo navýšení plateb na zdravotní pojištění rozhodnout do konce června.

Vztahy v koalici jsou napjaté od minulého týdne, kdy Sněmovna nepodpořila takzvaný protikuřácký zákon. Vládní strany se potom vzájemně vinily z toho, kdo za situaci může. Podle ČSSD a lidovců ANO svým hlasováním porušilo koaliční smlouvu.

Newsletter