Dolar zahajuje týden mírně silnější jak proti euru, tak ve vyjádření dolarového indexu. Silnější dolar proti euru je rizikem potenciálně slabší koruny obchodující se nad 27,20 za euro.

Sobotka bude ještě dnes jednat s Babišem a Mládkem o OKD

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude ještě dnes jednat s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) o situaci ve ztrátové černouhelné OKD. Předseda vlády to uvedl na dotaz ČTK po dnešním jednání kabinetu.

„Vláda o tomto tématu (OKD dnes) nejednala. Za malou chvíli se sejdu s ministrem financí a ministrem průmyslu a budeme si aktualizovat informace, které se týkají této věci,“ řekl Sobotka. Připomněl, že právě Babiš a Mládek mají pověření, aby za stát v otázce OKD jednali.

Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je novým vlastníkem společnosti New World Resources (NWR), majitele OKD, v sobotu uvedla, že součástí návrhu na reorganizaci OKD, který předložila v březnu vládě, je účast státu ve výši čtyř miliard Kč výměnou za akciový podíl. Skupina dále navrhla státu, že odepíše 420 milionů eur (11,3 miliardy korun) dluhu a dodá do firmy hotovost 35 milionů eur (956 milionů korun) až do doby stabilizace OKD.

Mládek ale v neděli v České televizi zopakoval, že vyžadovaná státní pomoc by byla větší. Z výpočtů, které byly udělány na základě nabídky AHG, podle něj vychází, že stát v budoucnu zaplatí za řešení situace v podniku 15 až 19 miliard korun bez záruky, že toto číslo je konečné. Dodal, že šance, že se stát s AHG dohodne, klesla. Podotkl, že jsou ale stále otevřeny všechny varianty řešení, tj. dohoda s AHG, insolvence OKD či bezplatný odprodej akcií OKD státu.

Newsletter