Sobotka bude ještě dnes jednat s Babišem a Mládkem o OKD

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude ještě dnes jednat s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) o situaci ve ztrátové černouhelné OKD. Předseda vlády to uvedl na dotaz ČTK po dnešním jednání kabinetu.

„Vláda o tomto tématu (OKD dnes) nejednala. Za malou chvíli se sejdu s ministrem financí a ministrem průmyslu a budeme si aktualizovat informace, které se týkají této věci,“ řekl Sobotka. Připomněl, že právě Babiš a Mládek mají pověření, aby za stát v otázce OKD jednali.

Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je novým vlastníkem společnosti New World Resources (NWR), majitele OKD, v sobotu uvedla, že součástí návrhu na reorganizaci OKD, který předložila v březnu vládě, je účast státu ve výši čtyř miliard Kč výměnou za akciový podíl. Skupina dále navrhla státu, že odepíše 420 milionů eur (11,3 miliardy korun) dluhu a dodá do firmy hotovost 35 milionů eur (956 milionů korun) až do doby stabilizace OKD.

Mládek ale v neděli v České televizi zopakoval, že vyžadovaná státní pomoc by byla větší. Z výpočtů, které byly udělány na základě nabídky AHG, podle něj vychází, že stát v budoucnu zaplatí za řešení situace v podniku 15 až 19 miliard korun bez záruky, že toto číslo je konečné. Dodal, že šance, že se stát s AHG dohodne, klesla. Podotkl, že jsou ale stále otevřeny všechny varianty řešení, tj. dohoda s AHG, insolvence OKD či bezplatný odprodej akcií OKD státu.

Newsletter