Sobotka bude v Rize s premiéry z Balkánu jednat o migraci

Řešení migrační krize a možnou integraci Srbska a Makedonie do Evropské unie plánuje probrat premiér Bohuslav Sobotka se třemi premiéry balkánských zemí, s kterými se sejde v průběhu víkendového summitu 16 zemí střední a východní Evropy s Čínou v Rize. Novinářům to dnes řekl v Praze při odletu na summit. Setká se i s lotyšským premiérem, který summit pořádá.

Sobotka má vedle schůzky s Lotyšem Márisem Kučinskisem na programu ještě jednání s makedonským předsedou vlády Emilem Dimitrievem, chorvatským premiérem Andrejem Plenkovičem a jeho srbským kolegou Aleksandarem Vučičem, sdělil novinářům úřad vlády. „S předsedy vlád chci mluvit o tom, jaká je situace v západobalkánské oblasti migrační trasy,“ řekl Sobotka novinářům v Praze před odletem do Rigy.

Česko Balkánu ke zvládání migrační krize pomáhá účastí svých policistů v Srbsku a Makedonii, ale poskytuje i další podporu, řekl Sobotka. Od premiérů balkánských zemí bude chtít také slyšet, jak jsou připraveni na možné změny, například případné vypovězení smlouvy o migrantech mezi Evropskou unií a Tureckem, které čas od času hrozí jejím zrušením.

Druhou částí programu budou rozhovory s Čínou. „Pokud jde o ČR, usilujeme o to, abychom zlepšili leteckou dopravu, vytvořili z ČR určité centrum pro čínské dopravce,“ řekl Sobotka. Do Česka také láká čínské finanční instituce a investice.

Newsletter