Sobotka bude ve Švédsku jednat o hospodářské spolupráci

Zejména o česko-švédské spolupráci v digitálním průmyslu a v energetice bude ve čtvrtek a v pátek jednat ve Stockholmu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). K posílení hospodářské spolupráce obou zemí by měla přispět i podnikatelská delegace, která Sobotku na dvoudenní cestě doprovodí. Je to první oficiální návštěva předsedy české vlády ve Švédsku od roku 2007, kdy v severské zemi byl tehdejší premiér Mirek Topolánek.

Sobotku čeká ve Stockholmu jednání s premiérem Stefanem Löfvenem či ministrem obrany Peterem Hultqvistem. Kromě ekonomických témat budou jednat i o aktuální situaci v Evropské unii. Premiéři se patrně dotknou i migrační krize, s níž se Evropa potýká. Švédsko, které má necelých deset milionů obyvatel, se loni spolu s Německem stalo pro běžence hlavní cílovou zemí. V roce 2015 Švédsko přijalo rekordních více než 163.000 žadatelů o azyl

S Hultqvistem Sobotka bude mluvit o obranné spolupráci obou zemí. Téma obrany je významné i vzhledem k tomu, že česká armáda už 11 let využívá stíhací letouny Jas-39 Gripen od švédského výrobce Saab. Předloni vláda schválila prodloužení pronájmu do roku 2027 s dvouletou opcí. ČR má za pronájem ročně platit 1,7 miliardy korun.

Český premiér se ve čtvrtek zúčastní také podnikatelského semináře zaměřeného na energetiku. Tento bod programu souvisí se zaměřením podnikatelské mise, která Sobotku doprovází a v níž jsou zástupci firem z oblasti energetiky, metalurgie a návazných strojírenských oborů.

Česko má ve vztahu se Švédskem výrazně kladnou obchodní bilanci. V roce 2015 vyvezlo Česko do Švédska zboží za 59,3 miliardy Kč, dovezlo zboží za 29,3 miliardy Kč. Od roku 2007 se obrat vzájemného obchodu zvýšil o 23 procent ze 72 miliard Kč na současných 88,6 miliardy Kč.

Sobotka se ve Stockholmu setká také s českými krajany a studenty. Uctí rovněž památku někdejšího sociálnědemokratického premiéra Olofa Palmeho, který byl zavražděn v roce 1986.

Sobotka je po devíti letech první český premiér, který navštíví Švédsko. Předseda švédské vlády byl naposledy v Česku v roce 2009, kdy se Fredrik Reinfeldt v Praze účastnil summitu Evropské unie se Spojenými státy.

Newsletter