Sobotka chce po Ťokovi vědět, zda je ohrožen přístup ČD k zakázkám

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce od ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) vědět, zda nově platný zákon o veřejných zakázkách ohrožuje České dráhy v přístupu do veřejných soutěží. Problém se může týkat formy akcií státního dopravce. Pokud se riziko potvrdí, žádá premiér od ministra návrh řešení. Sobotka to dnes napsal v dopise Ťokovi, který ČTK poskytl mluvčí vlády Martin Ayrer. Vyjádření ministerstva dopravy ČTK shání.

České dráhy zajišťují většinu veřejné dopravy objednávané státem a kraji. Zákon o zadávání veřejných zakázek, který vstoupil v platnost na počátku letošního října, umožňuje zadavateli vyloučit z tendru uchazeče, který nemá výlučně zaknihované akcie. Vybraný dodavatel bez zaknihovaných akcií by měl být také podle zákona ze soutěže vyloučen. České dráhy podle odborného mluvčího ČSSD pro oblast dopravy Jana Birkeho ale mají ze zákona o Českých drahách akcie v listinné podobě a jejich zaknihování tento zákon brání.

„Z výše uvedených důvodů může reálně hrozit, že aplikací nové povinnosti v nabídkových řízeních budou České dráhy, a.s. vyloučeny ze všech těchto řízení a postupně může dojít k vytěsnění z poskytování veřejných služeb,“ napsal Sobotka Ťokovi. Po ministrovi chce premiér vědět, zda je toto riziko reálné, a pokud ano, proč ministerstvo včas neřešilo potenciální vznik této situace a jaké opatření chce k odstranění rizika přijmout.

Sobotka uvedl, že o problematice zákona o veřejných zakázkách ve vztahu k Českým drahám dnes jednal sněmovní hospodářský výbor. Podle jeho člena Birkeho nyní hrozí, že se České dráhy dostanou do vážných problémů a zkolabuje veřejná železniční doprava. „Dnes máme 16. listopadu, tedy více jak měsíc a půl po nabytí účinnosti nového zákona o veřejných zakázkách, a ministerstvo dopravy teprve začíná řešit, jak z patové a vpravdě kritické situace ven,“ napsal poslanec v tiskové zprávě.

Řešením může být podle Birkeho buď novelizovat zákon o zadávání veřejných zakázek, nebo zákon o Českých drahách. Kvůli nedostatku času musí být novela předložena jako poslanecká a ve zrychleném režimu, aby zákon mohl být schválen už v prvním čtení, uvedl Birke.

Newsletter