Sobotka chce sjednotit pozici vlády a europoslanců k brexitu

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce sjednotit pozici české vlády a českých poslanců v Evropském parlamentu před nadcházejícím jednáním o vystoupení Británie z Evropské unie. Dnes to řekl novinářům po jednání s europoslanci v Praze. Za jeden ze stěžejních bodů pro vyjednávání s Londýnem označil zajištění ochrany českých zaměstnanců na britském trhu práce.

„Je pro nás velmi důležité, abychom jako Češi srozumitelně ještě v předvečer těch jednání s Brity, než začnou, formulovali naši národní pozici. Abychom se pokud možno na ní sjednotili tady v České republice. A je zřejmé, že významnou součástí té naší národní pozice bude ochrana zájmů českých pracovníků ve Velké Británii,“ řekl Sobotka.

„Stojíme o to, aby naši lidé, kteří pracují ve Velké Británii, kteří tam budou pracovat v budoucnu, pracovali za stejných podmínek jako Britové. Současně bychom rádi na to konto také umožnili Britům přístup na evropský trh. Prostě chceme, aby ty vztahy byly, pokud možno, dobré,“ uvedl premiér.

Sobotka očekává, že jednání budou složitá a že budou trvat velmi dlouho. Totéž předpokládá i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), podle něhož na vyjednání brexitu nemusí stačit dva roky, s nimiž počítají evropské smlouvy. Podle Zdechovského jsou zatím vyjádření britské vlády k odchodu z unie naivní. „Já si nedokážu představit, že by si někdo vyjednal lepší partnerství, když je venku z toho klubu, než předtím, když v tom klubu byl. To by byl špatný signál pro ostatní členské země,“ řekl.

Sobotka i Zdechovský označili jednání mezi vládou a europoslanci za přínos pro vytváření české pozice na evropské půdě. „Já myslím, že je velmi užitečné, aby čas od času takováto setkání proběhla. Je to praktické, pomáhá nám to lépe prosazovat naše národní zájmy v rámci Evropského parlamentu,“ řekl premiér.

Schůzku, které se podle Sdobotky zúčastnili členové všech politických frakcí Evropského parlamentu s českým zastoupením, kladně hodnotil i Zdechovský. „Co je pro nás důležité, je tam ochota více spolupracovat mezi vládou a českými europoslanci,“ řekl.

Evropský parlament se podílí na schvalování legislativy Evropské unie. Společně s Radou ministrů také rozhoduje o evropském rozpočtu. Své zástupce mají v Bruselu všechny české parlamentní strany kromě Úsvitu – Národní koalice a hnutí Svoboda a přímá demokracie. Jednoho europoslance má mimoparlamentní Strana svobodných občanů.

Newsletter