Sobotka chce tendr na mýto, změny ve vládě probere s vicepremiéry

Premiér a šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl výrok vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) o propojení zájmů sociální demokracie s obchody v resortu dopravy. V České televizi dnes uvedl, že od ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) bude žádat slib otevřeného výběrového řízení na výběr mýta. Dříve řekl, že by uvažoval o jeho výměně, kdyby mohl dělat změny i u členů vlády z ANO a KDU-ČSL.

Po bilančních schůzkách se všemi ministry chce sdělit vicepremiérům z obou koaličních stran, Babišovi a předsedovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi, kde je podle něho situace zralá na personální výměnu. Koaliční smlouvu, podle níž o změnách na místech ministrů z jiných stran nemůže rozhodnout sám bez souhlasu partnerů, porušit nehodlá.

„Nevím, proč bych měl někoho tlačit na ČD nebo do výběrového řízení,“ reagoval Sobotka na Babiše, který v sobotu Ťoka hájil. Podle Babiše se ČSSD chce ministra zbavit, aby mohla „znovu dělat kšefty“. Těmi Babiš míní výběrové řízení na provoz mýtného systému či nákup údajně předražených lokomotiv společnosti Škoda Transportion.

Sobotka uvedl, že na pondělní bilanční schůzce bude chtít od Ťoka hlavně slyšet, že stihne vypsat v první polovině příštího roku otevřené výběrové řízení na nového provozovatele mýta. Stejně jako s ním bude hovořit i s ostatními členy vlády. Na závěr se sejde s šéfy obou koaličních partnerů Babišem a Bělobrádkem. Chce jim říct, na kterých ministerstvech by si přál změnu.

Ťok podle Babiše rozhýbal opravy dálnic i silnic nižších tříd a vyřešil mýto, také se podle něj snaží rozbít klientelistické vazby v dopravě.

„Pan Babiš má zřejmě obsesivní představu, že se všichni chovají jako Agrofert. Ten získal v posledních deseti letech veřejné zakázky až za 35 miliard korun,“ uvedl k Babišově obhajobě Ťoka dopravní expert ČSSD Jan Birke. Prodloužení smlouvy o provozování mýta s firmou Kapsch je podle něj důkazem neschopnosti hnutí ANO problém řešit. Odmítl také, že má ČSSD vazby na firmy SkyToll, která neuspěla s nabídkou na provoz mýta.

„Ve skutečnosti nabídl SkyToll provozovat mýto o 20 procent levněji než Kapsch. Místo toho přišlo podepsání nové smlouvy s Kapschem v neděli mimo úřední dny a hodiny tak, aby se případné námitky konkurence eliminovaly. Vrcholem Ťokova alibismu bylo, že smlouvu nepodepsal on, ale jeho náměstek,“ uvedl Birke v tiskové zprávě.

V příštím týdnu plánuje Sobotka ještě setkání s ministry za svoji stranu – Janem Mládkem v čele ministerstva průmyslu a dopravy a Lubomírem Zaorálkem, který řídí českou diplomacii.

Sobotka dnes odvezl do Lán prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na výměru v čele ministerstva zdravotnictví, kde má Svatopluka Němečka (ČSSD) nahradit ředitel nemocnice v Motole a šéf pražských sociálních demokratů Miloslav Ludvík, a ve funkci ministra pro lidská práva a legislativu. Tím se po Jiřím Dienstbierovi z ČSSD má stát poslanec této strany Jan Chvojka.

Newsletter