Sobotka: Dohoda o Viktoriagruppe dává naději

Dohoda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) s insolvenčním správcem zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe a novým majitelem areálu firmy v německém Kraillingu dává naději, že se problém nedostupné české nafty v Německu v dohledné době podaří vyřešit. Na setkání s novináři v Jirkově na Chomutovsku to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Situace je podle něj poučením, že do budoucna je důležité, aby významné státní rezervy byly skladovány výhradně v tuzemsku. V Bavorsku má Česko naftu zhruba za 1,2 miliardy korun.

„Nejsou samozřejmě ještě odstraněny všechny překážky, je třeba ještě opravit železniční vlečku, tak aby bylo možné naftu odvézt, a pak bude potřeba provést vyskladnění. Doufejme, že dohoda vytváří předpoklady pro to, aby se problém vyřešil,“ uvedl Sobotka.

Správa státních hmotných rezerv se dohodla na vrácení zásob nafty po mnohahodinovém jednání v Mnichově dnes nad ránem. Novým majitelem areálu v Kraillingu se stane německá firma Krailling Oils Development majetkově propojená s firmou Fau z Přerova. Mluvčí SSHR Jakub Linka dnes ČTK řekl, že dohoda Česku zajišťuje, že nový majitel skladu by měl být schopen do dvou měsíců opravit rozbitou železniční vlečku a mohl by být zahájen odvoz nafty. Česká televize uvedla, že Česko by mohlo naftu dostat do půl roku.

S insolvenčním správcem se Česko přelo o vlastnictví zhruba 80 milionů litrů nafty, které si do skladu v Kraillingu v minulosti uložila Správa státních hmotných rezerv, od vyhlášení insolvence firmy v prosinci 2014. Insolvenční správce Mirko Möllen v polovině února umožnil Česku naftu ze skladu odvézt, nepotvrdil ale SSHR vlastnické právo k naftě. Odvoz paliva navíc komplikuje porouchaná železniční vlečka v kraillingském areálu.

Newsletter