Sobotka: Korunou hýbou spekulace, vládu neovlivní

Výkyvy kurzu koruny neovlivní podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) hospodářskou politiku vlády, která navíc pomáhá České národní bance s udržením jejího inflačního cíle. Předseda vlády to řekl v České televizi v souvislosti s nedávným oslabením koruny vůči euru až na úroveň 28,50 CZK/EUR. Za oslabení koruny mohou podle Sobotky „divoké spekulace“. 

„Není důvod pro to, abychom na základě této krátké virtuální turbulence měnili hospodářskou politiku státu,“ řekl premiér. Koruna oslabila na konci minulého a počátkem tohoto týdne po zveřejnění údajů o prosincové inflaci. Navíc se objevily obavy investorů, že by centrální banka mohla chtít posunout cílovou úroveň pro kurz koruny k euru z nynějších 27 korun ke slabším úrovním. Guvernér ČNB Miroslav Singer ale v posledních dnech několikrát zopakoval, že banka zatím nemá důvod reagovat. Ke konci týdne se česká měna k euru vrátila na úrovně, ze kterých prudce oslabila, a v pátek uzavírala nad 27,90 CZK/EUR.

PROPAD ČESKÉ KORUNY na Roklen24

„Koruna podle mě nemá za sebou dobrý týden, měli jsme smůlu na řadu nepřesných informací, které se objevily, a řadu divokých spekulací. Jádro spekulací spočívalo v číslech o velmi nízké inflaci v ČR, ale je si třeba uvědomit, že inflace je primárně dána velmi velkým poklesem světových cen ropy,“ komentoval oslabení koruny Sobotka. S ohledem na vývoj české ekonomiky si ale myslí, že není důvod k podobným turbulencí. V potaz prý přitom bere i loňské vyjádření Singera, že pokles světových cen ropy není důvodem pro opakování intervencí ze strany centrální banky.

Premiér je rovněž přesvědčen, že politika vlády naopak „pomáhá ČNB, aby se udržela v koridoru inflačního cíle, který má stanovený od roku 2010 na dvou procentech“. Problém tedy nevidí v hospodářské politice české vlády, ale Evropské unie. Vláda se podle Sobotky snaží o aktivní hospodářkou politiku a podporu investic. Klíčové je pro ni pro letošní rok i spuštění čerpání nových evropských fondů. „Loni se nám čerpání evropských fondů podařilo urychlit a to má také pozitivní vliv na míru investic a hospodářský růst,“ dodal Sobotka.

Newsletter