Sobotka: MPO by se mělo soustředit na spotřebitele a investice

Ministerstvo průmyslu a obchodu by se ve zbytku funkčního období současné vlády mělo soustředit na posilování ochrany spotřebitelů, modernizaci systému investičních pobídek či podporu vysokorychlostního internetu. Po dnešní bilanční schůzce s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) to novinářům řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ocenil, že Mládek zlepšil komunikaci navenek, prostřednictvím resortu navíc podle něj přispěl k hospodářskému růstu.

Premiér po jednání s Mládkem řekl, že je důležité, aby lidé cítili, že stát v ochraně spotřebitelů stojí na jejich straně. „My jsme v řadě věcí zlepšili legislativu v oblasti ochrany spotřebitelů, ale potřebujeme aby Česká obchodní inspekce jednala aktivněji a byla modernizována,“ uvedl Sobotka.

Nový systém investičních pobídek by podle Sobotky měl být postaven na podpoře vývoje, inovací a modernizace ČR. „Měl by být založen na tom, že budeme podporovat výroby s vysokou mírou přidané hodnoty,“ řekl Sobotka. Nejde podle něj o to za každou cenu vytvářet pracovní místa bez ohledu na jejich finanční ohodnocení, ale o to, aby se pobídky zaměřovaly na dobře placená pracovní místa.

Hospodářská politika ministerstva průmyslu podle Sobotky přispěla k pozitivnímu hospodářskému růstu státu a poklesu nezaměstnanosti. Premiér ocenil i realizace investic a čerpání resortu z fondů Evropské unie. „Jsem také rád, že se podařilo prosadit důležité koncepční dokumenty v oblasti energetiky,“ uvedl Sobotka.

Mládek před měsícem nabízel Sobotkovi rezignaci v souvislosti se svým neúspěchem v senátních volbách na Táborsku, premiér se však rozhodl ponechat ho ve funkci. Dříve mu vyčítal i špatnou komunikaci. „Jsem rád, že moje slova padla na úrodnou půdu, že se komunikace ze strany ministerstva zlepšila,“ uvedl. Důležitější jsou ale reálné výsledky resortu, dodal.

Newsletter