Sobotka nevidí důvod ke změnám ve složení vládní koalice

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nevidí důvod, proč měnit složení vládní koalice. Řekl to dnes v Otázkách Václava Moravce. Předseda vlády prohlásil, že koalice s lidovci a hnutím ANO má šanci dokončit mandát. O variantách změn ve složení vlády se v posledních dnech spekulovalo v médiích. Hnutí ANO údajně uvažuje o tom, jak získat další poslance a mít tak většinu ve Sněmovně i bez lidovců. TOP 09 prý nabídla ČSSD a lidovcům, že by podpořila jejich menšinové vládnutí.

„Nevidím důvod, proč bychom z trojkoalice dělali dvojkoalici,“ komentoval dnes premiér spekulace o změnách ve složení vlády. Kabinet podle jeho slov funguje, je stabilní a má šanci vydržet do konce volebního období.

Sobotka odmítl, že by se sociální demokracie připojila k přetahování poslanců ve Sněmovně. Podle informací sobotního Práva by touto cestou hnutí ANO mohlo získat do svého klubu nezařazené poslance zvolené za Úsvit. ČSSD a ANO by tak měly dohromady 103 hlasů, tedy většinu. „Pokud někdo vytváří takové scénáře, tak je vytváří bez sociální demokracie,“ reagoval premiér. Sobotka také odmítl přebíhání poslanců mezi jednotlivými kluby, tato praxe podle něj znepokojuje voliče. Seriózní strana se podle něj do přetahování poslanců nepouští.

Premiér také uvedl, že si neumí představit spojenectví s pravicovými stranami. Hospodářské noviny v pátek psaly o nabídce předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska směrem k lidovcům a ČSSD, že by v případě odchodu ANO z koalice nemusely následovat předčasné volby. TOP 09 by podle této nabídky byla ochotna podpořit menšinovou vládu. „Spojení s pravicí je programově nelogické,“ míní Sobotka.

Volba mezi odchodem jednoho nebo druhého koaličního partnera není dle Sobotky na pořadu dne. „Sociální demokracie podepsala koaliční smlouvu s hnutím ANO a KDU-ČSL a jsme přiopraveni pokračovat ve spolupráci s oběma koaličními partnery,“ uvedl.

V pátek koaliční spolupráci na stejném půdorysu podpořilo vedení KDU-ČSL i ČSSD. Sobotka očekává, že na pondělním jednání předsednictva potvrdí vůli pokračovat v koalici i hnutí ANO.

Newsletter