Sobotka nevidí jinou variantu stabilní vlády než tu současnou

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nevidí jinou variantu stabilní vlády než tu současnou. Případná výpověď koaliční smlouvy hnutím ANO je neadekvátní reakce, řekl dnes novinářům před svým odletem na pracovní cestu do Číny. Premiér dodal, že věří v možnou dohodu

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že pokud ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podepíše navrhovanou reorganizaci policie, jeho hnutí koaliční dohodu zřejmě vypoví. Ve vládě chce ale zůstat.

Sobotka řekl, že ČSSD podporuje současný formát koaliční spolupráce. Jinou variantu stabilní vlády než tu současnou nevidí. Věří v možnou dohodu, i když jednotlivé strany mají různé názory.

K případnému vypovězení koaliční smlouvy předseda vlády řekl, že nechce předjímat věci, které nenastaly. „Není to ze strany koaličního partnera adekvátní reakce, měl by to ještě zvážit,“ řekl Sobotka. Dodal, že vláda koaliční dokument ke svému fungování potřebuje.

Podle chystané reformy by se měly mimo jiné sloučit protikorupční útvar a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Podle Babiše návrh není dobře připravený a měl by se jako jiné body projednávat předem ve vládě. Přijatelný pro ANO není ani odklad plánovaných změn z července na srpen. Sobotka zopakoval, že odmítá politizaci policie.

Newsletter