Sobotka podpořil české firmy na setkání regionálních lídrů v Číně

Premiér Bohuslav Sobotka dnes během své pracovní cesty po Číně zahájil setkání regionálních lídrů Číny a zemí střední a východní Evropy. Schůzku představitelů šestnácti evropských zemí a Číny provází třídenní veletrh, na němž vystavují české firmy, které mají zájem působit na čínském trhu, nebo už se něm uchytily. Sobotka podotkl, že i většina českých krajů již má čínského partnera.

„Český stánek se snaží ukázat, jak širokou škálu výrobků může Česká republika nabídnout,“ uvedl Sobotka v projevu. V pavilonu vystavuje například oděvní firma AlpinePro, která již několik let vyrábí sportovní kolekci pro český olympijský tým. Své dezerty nabízí na čínském trhu společnost Marlenka a české potravinářské výrobky značky Hamé představuje exportní firma Rajzl. Na výstavě se automobilem prezentuje i Škoda Auto, kterou premiér nazval perlou českého průmyslu.

Další společnosti zastupují finanční sektor, letectví, sklářský průmysl, biomedicínu nebo cestovní ruch. Delegaci, v níž kromě premiéra byla také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, moravskoslezský hejtman Miroslav Novák a šéf Asociace krajů ČR a zároveň jihomoravský hejtman Michal Hašek (všichni ČSSD), čekalo při vstupu do pavilonu uvítání českým pivem z pivovaru Lobkowicz. Zástupci některých českých krajů a firem a jejich čínské protějšky pak podepsali smlouvy o partnerství a spolupráci nebo obchodní dohody.

V pavilonu se představuje celkem osm českých krajů. Karlovarský kraj připomíná tradici lázeňství a tradiční likér Becherovka. Královéhradecký region se snaží přilákat turisty přírodními zajímavostmi a historickými památkami. Sobotka v projevu uvedl, že spolupráce mezi českými a čínskými regiony se dál rozvíjí. „Většina krajů ČR již má svou partnerskou provincii či region v Číně,“ řekl. Zmínil například Jihomoravský kraj, kde chtějí čínské firmy investovat do dopravní infrastruktury.

Poslední setkání regionálních představitelů platformy 16+1 se konalo v Praze v roce 2014. Pro Čínu je partnerství se šestnácti státy ze střední, východní a jihovýchodní Evropy součástí projektu nové Hedvábné stezky, v rámci kterého se snaží rozšiřovat své obchodní vztahy.

Sobotka se před zahájením summitu setkal s jedním ze čtyř čínských vicepremiérů Ma Kchajem. Ten při jednání uvedl, že Česká republika je důležitým partnerem Číny v Evropské unii. Poznamenal, že v minulosti byly vztahy mezi Prahou a Pekingem těžké, v současné době jsou prý nejlepší v historii. Zmínil v té souvislosti březnovou návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR, během níž byla podepsána Dohoda o strategickém partnerství mezi Českem a Čínou. Část české veřejnosti a někteří politici návštěvu vnímali rozporuplně. Provázely ji protesty proti čínské politice vůči Tibetu nebo omezování lidských práv. Kritikům se nelíbilo ani vřelé přijetí, jehož se čínské hlavě státu dostalo od prezidenta Miloše Zemana.

Newsletter