Sobotka: Prioritou vlády je postarat se o Čechy v Turecku

Česká vláda považuje za svůj prvořadý úkol postarat se o české občany, kteří se po nočním pokusu o vojenský převrat nacházejí v Turecku. V dnešním prohlášení to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Odpoledne se jejich situací bude na ministerstvu zahraničí zabývat krizový štáb. Turecko patří k oblíbené destinaci českých turistů.

„Dnes se sejde krizový štáb na ministerstvu zahraničí, který se bude prioritně zabývat situací českých občanů, kteří se v tuto chvíli nachází v Turecku. V závislosti na vývoji bezpečnostní situace v zemi a znovuzprovoznění letecké dopravy budeme usilovat o zajištění bezpečného návratu Čechů,“ uvedl premiér.

Mluvčí pražského letiště Václava Havla Marika Janoušková ráno ČTK řekla, že byl zrušen ranní spoj mezi ČR a Istanbulem, který měl do Prahy přiletět v 9:00 a zpátky odletět v 9:55. Další lety jsou zatím beze změn, situace se ale může změnit.

Příslušná ministerstva i bezpečnostní složky podle Sobotky od nočních hodin sledují a vyhodnocují situaci v Turecku a jsou v kontaktu s českými diplomaty v zemi. Ministerstvo zahraničí už v noci vydalo doporučení, aby Češi do země necestovali. Ty, kteří tam již jsou, nabádá k opatrnosti. Krizový štáb se sejde ve 14:00.

Pokus o státní převrat propukl v Turecku v pátek pozdě večer, stojí za ním část armády. Turečtí vládní činitelé tvrdí, že se jim podařilo puč potlačit. Hlášeno je nejméně 60 mrtvých.

Boje se odehrávaly především v metropoli Ankaře a v Istanbulu, který je častým turistickým cílem. Provoz na hlavním istanbulském mezinárodním letišti byl již v pátek večer přerušen, v ranních hodinách se ale očekává jeho obnovení.

Z ruzyňského letiště se létá do Istanbulu a do letoviska Antalya na Turecké riviéře, do Ankary ne, uvedla Janoušková. Zrušen byl zatím první ranní spoj, který měl z Istanbulu přiletět v 09:00 a z Prahy odletět v 09:55. Další letadla by podle letového rádu měla do české metropole přiletět ve 13:40 a 18:30 a následnými odlety o hodinu později. Letecká společnost Turkish Airlines na svém webu informuje cestující, že na základě žádosti tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana obnovila běžný provoz na Atatürkově letišti v Istanbulu. Nicméně klientům doporučuje sledovat aktuální informace o spojích do Turecka.

Časně ráno z Prahy odletěl spoj společností Travel Service a ČSA do letoviska Antalya na Turecké riviéře. Vrátit do Prahy by se toto letadlo mělo dnes v 11:00. Zrušen byl dnešní večerní spoj společnosti Bora Jet do Antalye, který měl odlet v 18:15. „Tento spoj byl ale zrušen už v pátek odpoledne, tedy ještě před tím, co se v Turecku odehrálo. Zřejmě nenaplnili let,“ uvedla mluvčí letiště.

Newsletter