Sobotka se neobává, že by rozpočet Sněmovnou neprošel

Vládní návrh státního rozpočtu na příští rok, kterým se dnes začne zabývat Poslanecká sněmovna, je kompromisem po složitých vyjednáváních, řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Neobává se, že by pro návrh koalice neměla mezi poslanci dost hlasů, očekává jeho schválení v první polovině prosince. Rozpočet podle něj zajistí bezpečnost občanů, podpoří zdravotnictví a školství.

Poslanci budou dnes schvalovat základní parametry státního rozpočtu na příští rok, který vláda navrhla se schodkem 60 miliard korun. Hlasovat budou o příjmech, výdajích, schodku a způsobu jeho vypořádání. Po úvodním kole budou možné jen případné přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Sobotka minulý týden řekl, že aktuální návrh dává předpoklad, aby deficit navrhovaný na rok 2018 byl výrazně nižší.

Pravicová opozice přijde s návrhem, aby vláda seškrtala výdaje i deficit nejméně o 30 miliard. Kritizuje, že kabinet prezentuje jiné priority, než které rozpočet skutečně má. „Není pravda, že investice nejsou naší prioritou. Rád bych připomněl, že sestavování rozpočtu není účetnické cvičení,“ řekl dnes Sobotka. Rozpočet je legitimním nástrojem vlády, jak ovlivnit hospodářský růst či zaměstnanost, dodal.

Sobotka také zdůraznil, že vládě se daří deficit postupně snižovat. Na letošní rok byl schválen schodek 70 miliard korun, ale rozpočet pravděpodobně skončí v přebytku, dodal premiér. Zemi podle něj pomohla změna hospodářské politiky, kterou zahájil jeho kabinet. „Dali jsme ekonomice a lidem do značné míry novou naději, že se budou mít lépe,“ uvedl.

Rozpočet ve Sněmovně kritizují šéfové pravicových opozičních stran. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska vláda neřeší systémové problémy a nesnižuje povinné výdaje. Šéf ODS Petr Fiala kromě toho kritizoval i způsob sestavování rozpočtů. KSČM vadí nízký objem investic. Komunisté rozpočet nepodpoří, ale ani ho nechtějí vládě vrátit.

Newsletter