Sobotka: Z rostoucí ekonomiky musí v první řadě těžit lidé

Považujeme za samozřejmé, že z rostoucí ekonomiky musí v první řadě těžit lidé – pracující, rodiny s dětmi, důchodci – a aby se životní úroveň v Česku rychleji přibližovala našim západním sousedům, řekl předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Státní rozpočet pro rok 2018 musí zůstat ekonomicky i sociálně vyvážený. Musí mít pozitivní vliv na fungování našeho státu, dodal předseda ČSSD.

Jen na penze by v roce 2018 měl stát vynaložit v porovnání s letošním rokem o 21,5 miliardy korun více. „Podařilo se nám prosadit změnu výpočtu valorizace penzí, od příštího roku tak každý důchodce dostane v průměru o pět set korun měsíčně více. Je ale řada věcí, které ministerstvo financí zatím nezohlednilo a na kterých budu dál trvat,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Pro svůj resort bude požadovat dalších šest miliard korun. Ty by měly pokrýt například vyšší příspěvek na péči nebo zvýšení platů pracovníků v sociálních službách.

Zlepšit by se měly i podmínky pro příslušníky bezpečnostních sborů. Těm od ledna 2018 vzrostou tarifní platy o 10 procent. Rovněž chceme investovat do modernizace bezpečnostních sborů tak, aby odpovídaly současným hrozbám a uměly reagovat na kybernetické útoky nebo mezinárodní terorismus. Při rozvoji bezpečnostních složek chceme dávat příležitost především českému průmyslu a budeme podporovat rozvoj moderních bezpečnostních technologií.

Sociální demokracie chce nadále pokračovat i ve stabilizaci školství. Do návrhu státního rozpočtu proto bude prosazovat zvýšení prostředků na 15procentní růst platů učitelů.  „Je to další krok k naplnění našeho cíle, aby výše průměrného učitelského platu byla v roce 2020 zhruba 43 tisíc korun,“ řekla ministryně školství Kateřina Valachová.

V oblasti zdravotnictví chceme finance ze státního rozpočtu investovat především na růst platů lékařů, zdravotních sester a dalších pracovníků ve zdravotnictví. České zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované a není přijatelné, abychom v tomto negativním trendu pokračovali. „Celkově bude resort zdravotnictví požadovat navýšení rozpočtu o cca 4 miliardy korun,“ avizoval ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík.

Newsletter