Dolar posiluje v dolarovém indexu i proti euru. Společnou měnu oslabily komentáře z ECB hovořící o prostoru pro snížení sazeb a možnosti zasáhnout v případě posilování kurzu. Měny regionu oslabují. Koruna nejprve zpevnila pod 26,00 za euro, a byla tak nejsilnější do března. Aktuálně zisky umazává směrem zpět k 26,10 za euro.

Sobotky: Evropa se dlouhodobě neobejde bez společné armády

Aktuální bezpečnostní vývoj podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ukazuje, jak zásadní je pro Česko zakotvení v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Předseda vlády to řekl dnes v pražském Černínském paláci v úvodu každoroční porady českých velvyslanců. Evropa se podle něj dlouhodobě neobejde bez společné evropské armády.

Po nedávné sérii násilných útoků v Německu a teroristickém útoku ve francouzském Nice je podle Sobotky zřejmé, že je nutné se připravit na hrozby všeho druhu. Za klíčové vidí zakotvení v EU a NATO. „Zajištění jejich stability a akceschopnosti jsou klíčovým zájmem ČR. Diskuse o jejich dalším dalším směřování již probíhá,“ uvedl premiér. Aktivní roli Česka v této debatě považuje za důležitý úkol.

Migrační vlna ukázala, že je nutné bránit vnější hranice EU, uvedl Sobotka. Evropská bezpečnostní politika má směřovat k tomu, aby byla EU akceschopnějším a spolehlivějším partnerem. „Jsem přesvědčen, že se dlouhodobě neobejdeme bez společné evropské armády,“ řekl. První konkrétní návrhy očekává už na nejbližších jednáních Evropské rady.

Sobotka také velvyslancům řekl, že ke členství v unii neexistuje pozitivní alternativa. EU po červnovém britském referendu, ve kterém tamní občané rozhodli o vystoupení země z unie, nemůže zůstat stejná, dodal. „Vláda bude hájit pokračování evropské spolupráce na racionálních základech,“ uvedl Sobotka. EU podle jeho názoru nestačí jen kosmetické úpravy, ale musí nabízet občanům lepší perspektivu, což lze dosáhnout i bez okamžitých změn v uspořádání evropských institucí.

Sobotka se v projevu vyjádřil také k dalším aktuálním problémům mezinárodní politiky. Vyjádřil obavy nad vývojem v Turecku, kde se v červenci odehrál neúspěšný pokus o puč. Při jeho potlačení se uskutečnily rozsáhlé čistky v armádě, soudnictví i školství. „Vzbuzuje to vážné obavy o budoucí stabilitu Turecka,“ prohlásil Sobotka. Další bezpečnostní riziko vidí premiér ve vývoji na Ukrajině, kde se vyostřují vztahy s Ruskem, nebo v pokračující válce v Sýrii.

Podle Sobotky dochází v poslední době k nárůstu nacionalismu a napětí, přibývá zhroucených států a mezistátních konfliktů. „Jsou provázeny nedostatkem respektu k mezinárodnímu právu a institucím,“ podotkl. Důsledkem této nestability je mimo jiné migrační vlna, jíž musí Evropa podle Sobotky čelit společně.

Předseda vlády se vyjádřil také k množícím se teroristickým útokům. „Boj s terorismem není pro Evropu nový,“ poznamenal. Dodal, že proti útokům není stoprocentní obrana, dá se jim však předcházet, pokud budou státy spolupracovat a sdílet informace. Prevencí terorismu je podle něj také snaha dosáhnout sociálního smíru.

Newsletter