Sokolovská uhelná zvedne mzdy o dvě, možná i čtyři procenta

Zaměstnancům Sokolovské uhelné vzroste podle nové kolektivní smlouvy v roce 2016 hrubá mzda o dvě procenta, pokud těžební firma splní své hospodářské cíle pro příští rok, mohly by mzdy růst až o čtyři procenta. Vyplývá to z kolektivní smlouvy na rok 2016, kterou dnes podepsaly odbory a vedení Sokolovské uhelné a.s. (SUAS). Zachována zůstane také většina výhod, které největší zaměstnavatel v kraji zaměstnancům poskytuje, řekl dnes ČTK předseda sdružení odborových organizací SUAS Jan Smolka.

„Prvním záměrem vedení odborů bylo dohodnout určitý růst mezd v roce 2016. Podařilo se nasmlouvat růst o dvě procenta, a průměrný výdělek by tak měl dosáhnout 29.872 korun,“ uvedl Smolka.

„Chtěli jsme také, aby se kolektivní smlouva nedotkla zaměstnanosti. I když dochází k postupnému úbytku zaměstnanců, tak bychom se v příštím roce měli pohybovat na průměrných 3110 zaměstnanců,“ doplnil Smolka.

Mzdové tarify budou podle něj zvýšeny nejen o zmíněná procenta, ale také narostou díky dohodnutému rozpuštění roční podnikové prémie ve výši 9000 korun tak, že se všechny mzdové tarify zvýšily o 4,60 Kč. Podle Smolky to bude pro zaměstnance výhodnější, protože už nepůjde o mimořádné prémie, ale částka se promítne přímo do smluvní mzdy.

V mzdové oblasti byly proti minulé kolektivní smlouvě vypuštěny pouze jubilejní prémie při dosažení věku 50, 55 a 60 roků. Naopak zaměstnancům Sokolovské uhelné i v následujících letech zůstane pět týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění a výše mzdových příplatků.

Zachováno zůstává také nadstandardní odstupné při dohodě o ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost. „I nadále ale bude ve formě dohody. To znamená, že (nadstandardní) odstupné není vypláceno automaticky komukoliv, kdo si o něj zažádá. Je na zaměstnavateli, komu dohodu nabídne nebo čí nabídku dohody přijme,“ uvedl člen představenstva Sokolovské uhelné Miroslav Mertl.

Sokolovská uhelná a.s. je největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji. Vznikla v roce 1994 jako nástupce těžebních a zpracovatelských podniků působících v sokolovské hnědouhelné pánvi. V současné době zaměstnává přibližně 3200 lidí a další stovky pracovních míst jsou vázány v dceřiných firmách Sokolovské uhelné a ve společnostech poskytujících Sokolovské uhelné zboží a služby.

Nadprůměrné mzdy ve firmě zvyšují také průměrnou mzdu v kraji, která je nyní 22.519. Bez zaměstnanců Sokolovské uhelné by byla nižší, a to přesto, že je už tak nejnižší ze všech krajů.

Newsletter