Solana: Orbánovo Maďarsko by se dneska nestalo členem EU

Kdyby současné Maďarsko mělo znovu vstupovat do Evropské unie, bylo by odmítnuto. Usoudil tak bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance a někdejší šéf unijní diplomacie Javier Solana, podle kterého současné Maďarsko a Polsko trpí „epidemií nacionalismu“.

„Kdyby Maďarsko dnes žádalo o členství v EU, bylo by odmítnuto,“ uvedl Solana ve španělském listu El País.

Zároveň vyjádřil znepokojení nad ústavními změnami a omezeními médií, která v Budapešti prosadila strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Upozornil, že změny směřující k soustředění moci a odstranění kontroly a kritiky se odehrávají i v Polsku po nástupu nové konzervativní vlády euroskeptické strany Právo a spravedlnost.

Maďarsko a Polsko se musí vypořádat s „epidemií nacionalismu“, jejíž příčiny mohou podle Solany souviset s potlačováním národní identity za studené války. „Nedávná bolestná historie je dělá zvláště citlivými k převodům své svrchovanosti a k myšlence, že jiní by mohli být zapojeni do jejich rozhodování,“ poznamenal Solana.

Španělský socialista, který stál v čele NATO v letech 1995 až 1999, současně upozornil Polsko a Maďarsko na přínosy členství v EU. „Určitě každá z těchto zemí by mimo EU byla mnohem zranitelnější vůči rizikům globalizovaného světa,“ řekl Solana.

Newsletter