Solar Impulse 2 pokračuje v cestě kolem světa, míří do New Yorku

Švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2 dnes odletěl z pensylvánského Lehigh Valley do New Yorku. Tento let představuje poslední americkou etapu na jeho cestě kolem světa. Z východoamerického velkoměsta stroj později zamíří přes Atlantik do Evropy.

Let do New Yorku by měl trvat zhruba tři hodiny. Před přistáním na letišti JFK je chystán oblet kolem sochy Svobody, který by se měl uskutečnit kolem 8:00 SELČ. Asi 130kilometrovou trasu měl pilot Andre Borschberg podle původního harmonogramu absolvovat v úterý, let byl ale odložen kvůli špatnému počasí.

Přelet do Evropy i následná závěrečná etapa mezi Evropou a Abú Zabím potrvají zhruba 120 hodin, obě tak budou spolu s přeletem z Japonska na Havaj patřit k nejdelším a nejnáročnějším.

Solar Impulse 2 zahájil cestu kolem světa loni v březnu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Cílem projektu je propagace solární energie, která je jediným zdrojem pohonu letounu. Na svém povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Solární stroj ale váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Newsletter