Solar Impulse 2 se vydá na poslední americkou etapu do New Yorku

Švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2 po odkladu vynuceném nepříznivým počasím ještě dnes místního času (v sobotu brzy ráno SELČ) odletí z pensylvánského Lehigh Valley do New Yorku. Na twitteru to oznámil letový tým. Let do New Yorku bude poslední americkou etapou; z východoamerického velkoměsta později stroj zamíří přes Atlantik do Evropy.

Start s pilotem Andrem Borschbergem je naplánován na dnešní 23:00 místního času (05:00 SELČ), přistání na newyorském letišti JFK se očekává zhruba o tři hodiny později. Před dosednutím na letišti je chystán oblet kolem sochy Svobody. Asi 130kilometrovou trasu měl Borschberg podle původního harmonogramu absolvovat v úterý, let byl ale odložen kvůli špatnému počasí.

Přelet do Evropy i následná závěrečná etapa mezi Evropou a Abú Zabím potrvají zhruba 120 hodin, obě tak budou spolu s přeletem z Japonska na Havaj patřit k nejdelším a nejnáročnějším.

Solar Impulse 2 zahájil cestu kolem světa loni v březnu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Cílem projektu je propagace solární energie, která je jediným zdrojem pohonu letounu. Na svém povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Solární stroj ale váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Newsletter