Solární letoun odstartoval na další etapu cesty kolem světa

Letoun na solární pohon Solar Impulse 2 se vydal na další etapu své cesty kolem světa. V USA dnes brzy ráno místního času (před polednem SELČ) odstartoval z Tulsy v Oklahomě a letí do Daytonu v Ohiu, kde by měl přistát zhruba po 18 hodinách, uvedli organizátoři na svých internetových stránkách.

Solar Impulse čekal v Oklahomě na dobré letové podmínky týden. Do Tulsy dorazil už 13. května po 1600 kilometrů dlouhém letu z Arizony. Nyní ho čeká 1200 kilometrů na cestě do Ohia, kde by měl přistát kolem půlnoci místního času (v neděli kolem 6:00 SELČ). Stroj tentokrát pilotuje André Borschberg, který se během jednotlivých etap v kokpitu střídá se svým švýcarským krajanem Bertrandem Picardem.

Solar Impulse 2 zahájil svou cestu kolem světa loni v březnu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Nyní už má za sebou i nejobtížnější část své mise, jíž byl přelet Pacifiku.

Cílem projektu je propagace solární energie. Letoun totiž nenese ani kapku pohonných hmot a pohání ho výhradně energie ze slunce. Na svém povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Solární stroj ale váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Newsletter