ČNB včera oznámila plán odprodeje výnosů z devizových rezerv. Koruna na oznámení nereagovala, naopak pod tíhou zahraničních faktorů oslabila nad 25,60 za euro. Americké trhy začaly zaceňovat třetí zvýšení sazeb Fedu v roce 2022. Dolar zpevnil pod 1,1640 EURUSD.

Solárníci se ohradili vůči výrokům ministra Zaorálka ke zvýšení daně

Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace se ohrazují vůči slovům ministra Lubomíra Zaorálka, který v pondělí 21. srpna po jednání vlády uvedl, že je třeba zabývat se zvýšením „solární daně“ s odkazem na údajné „stanovisko Evropské komise, že návratnost prostředků je až téměř nepřiměřená.“

„Po prozkoumání oficiálních dokumentů Evropské komise je jasné, že ono údajné stanovisko, které by uvádělo, že návratnost prostředků pro solární energetiku je až téměř nepřiměřená, neexistuje. Evropská komise začátkem tohoto roku v rámci notifikace totiž jasně konstatovala, že podpora obnovitelných zdrojů je v ČR nastavena v oprávněné výši a současně vyvrátila tvrzení o údajné překompenzaci podpory solární energetiky. Ministr Zaorálek se jen evidentně snaží zaujmout voliče využitím laciné a obehrané linky ‚solárních baronů‘,“ uvedl Martin Sedlák, ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost.

„Tvrzení ministra Zaorálka o potřebě zabývat se zvýšením solární daně je v rozporu s podklady Ministerstva průmyslu a obchodu, které prosadilo prodloužení solárního odvodu ve výši 10 % na celou dobu životnosti s odkazem, že takový krok definitivně vyřeší možnou překompenzaci podpory. Ke stejnému názoru dospěla také Evropská komise v rámci notifikačního procesu. Ta přímo uvádí, že solární odvod byl spočítán tak, aby byla dosažena návratnost podle zákona: jakákoliv případná „překompenzace“ byla právě tímto odvodem vyřešena,“ dodal Tomáš Buzrla, předseda představenstva Solární asociace.

Evropská komise vydala 23. ledna celý text rozhodnutí o tzv. notifikaci podpory obnovitelných zdrojů v České republice. Dokument obsahuje klíčové sdělení, ze kterého vyplývá, že podpora pro solární elektrárny je nastavena v oprávněné výši (bod 135). Rozhodnutí Evropské komise navazuje na již v listopadu publikované prohlášení, ve kterém komise konstatovala, že podpora je v souladu s unijním právem a podpoří cíle Evropské unie v oblasti energetiky a klimatu. A to aniž by došlo k nepřiměřenému narušení hospodářské soutěže. 

Newsletter