Na trhy se vrátila averze k riziku. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Evropské výnosy rostou, americké klesají na delším konci výnosové křivky. Dolar se proti euru obchoduje bez jasnějšího směru na úrovni otevírací ceny. Procyklické měny slábnou, měny regionu, mimo zlotý, také.

Solek Group plánuje investici za 500 mil. Kč v Chile, vydá dluhopisy

Česká investiční skupina Solek Group získala souhlas České národní banky s vydáním veřejné emise dluhopisů. Společnost Solek Holding SE, která je součástí skupiny, vydává pětileté dluhopisy s pevnou úrokovou sazbou 6,2 procenta ročně splatné v roce 2022. Solek Group plánuje získat finanční prostředky ve výši 500 milionů korun k rozvoji projektů solárních elektráren v Chile. Zde na konci loňského roku úspěšně dokončila pilotní projekt fotovoltaické elektrárny.

Datum emise je 19. června a veřejná nabídka byla zahájena 10. dubna 2017. Investovat může kdokoliv, minimální výše je 50 tisíc korun. Zprostředkovateli nákupu dluhopisů jsou společnosti Fincentrum a BH Securities.

Solek Group se specializuje na development projektů solárních elektráren od roku 2010. Koncem roku 2016 uvedl do provozu pilotní projekt v Chile, fotovoltaickou elektrárnu o instalovaném výkonu 3,07 MWp.

„Nyní již probíhá development dalších solárních parků v Chile o celkovém instalovaném výkonu více než 60 MWp. Chile se stává světovou velmocí ve výrobě obnovitelných energií, především v oblasti sluneční energie. Na severu této země je nejvyšší intenzita slunečního záření na světě,“ uvedl majitel společnosti Zdeněk Sobotka:  

„Zvyšující se zahraniční investice do energetiky jsou začátkem trendu, který bude nadále růst. Chile si klade za cíl získávat do roku 2035 z obnovitelných zdrojů 60 procent energie,“ řekl chilský ministr energetiky Andrés Rebolledo na konci března pro The Washington Post.

Kompletní informace k emisi dluhopisů jsou k dispozici v prospektu schváleném ČNB a na webu dluhopisy.solek-group.cz. „Celý proces schvalování prospektu a podmínek emise dluhopisů nám trval pouhé tři měsíce, což je při srovnatelných žádostech krátká doba, která svědčí o kvalitní a důkladné přípravě celého projektu,“ zhodnotil Sobotka.

Sobotka odešel se svým podnikáním z českého trhu kvůli nejistým a měnícím se podmínkám na trhu fotovoltaiky. Soustředil se na development a akvizice fotovoltaických projektů v zahraničí, nejprve na Slovensku a Rumunsku, nyní úspěšně podniká v Chile, kde je pro rozvoj solárních elektráren velký potenciál. Sobotka začínal s prodejem nemovitostí a poté přesunul svoji pozornost na solární energetiku, v níž začal podnikat. Nyní je též členem rady Smíšené obchodní komory Českotichomořské aliance a obnovil i činnost Chilsko-české obchodní komory.

Od svého vzniku v roce 2010 skupina Solek Group, jejíž součástí je Solek Holding SE, realizovala výstavbu, akvizice či development desítek projektů v oblasti solárních elektráren (Česko, Slovensko, Rumunsko a Chile) o celkovém instalovaném výkonu přes 24 MWp. Získala tak nenahraditelnou praktickou zkušenost nejen s plánováním, ale i s výstavbou, provozem a správou aktiv slunečních elektráren na různých trzích. V roce 2016 dokončila solární elektrárnu Cuz Cuz o výkonu 3,7 MWp v Chile, kde působí prostřednictvím dceřiné společnosti se znalostí specifik místního trhu.

Newsletter