Revize HDP ČR za 4Q 2020 ukázala mezikvartální i meziroční zlepšení. Koruna díky nad očekávání lepším číslům posiluje pod 26,20 za euro. Zbytek regionu ve ztrátě, ovšem postupně ji snižuje. Asijské obchodování potvrdilo trvající převahu dolaru. Americká měna v zisku proti procyklickým měnám i euru.

Soud bude muset znovu řešit žalobu novináře Šafra na Babiše

Okresní soud pro Prahu-západ se bude muset znovu zabývat sporem šéfredaktora serveru Svobodné fórum Pavla Šafra, který zažaloval vicepremiéra, předsedu hnutí ANO Andreje Babiše za to, že ho urazil. Odvolací soud zrušil původní rozsudek, podle kterého měl Babiš novináři zaplatit 50.000 korun. Uvedla to dnes Česká televize.

Proti původnímu rozsudku se odvolali Babiš i Šafr, jenž ve své žalobě na ochranu osobnosti požadoval od Babiše 100.000 korun a omluvu. Soud Šafrovi přiznal polovinu požadované částky, omluvu však nikoliv. Novináři vadí, že jej ministr financí opakovaně a veřejně označil za „psychopata“ a „parchanta“.

Novinář podal na ministra financí Babiše žalobu loni v květnu. Poukázal v ní na to, že ho politik opakovaně urazil, mimo jiné v pořadu Interview ČT24. Nelíbí se mu, že Babiš směšuje rovinu veřejné diskuse a práva na kritiku s rovinou osobního napadání a urážení.

Newsletter