Soud bude v pondělí řešit kauzu Key Investments

Tři bývalí členové představenstva Key Investments stanou 15. února před soudem. Podle obžaloby způsobili škodu přes 873,7 milionu Kč. Kde je geneze kauzy Key Investmens podle rešerše čtk:

– Protikorupční policie zahájila trestní stíhání manažerů v dubnu 2013, jejich obžalobu pak navrhla v listopadu 2014. Trojice měla způsobit škodu 45 subjektům (lidem, firmám či městům), když spravovala jejich peníze při obchodování s cennými papíry.

– Key Investments (KI) v minulosti svěřily do správy část svých cenných papírů městské části Praha 6, 10 a 13. Celkem se jednalo o stovky milionů korun. Prostředky u ní měla také města Sokolov, Votice či společnost Sokolovská uhelná. Jedinou radnicí, které KI vyplatila všechny investované peníze včetně úroků, byla Praha 13.

– Ostatní městské části dostaly zpět jen část svých peněz, zbytek je vázán v dluhopisech zkrachovalé společnosti Via Chem Group (věřitelům dluží téměř dvě miliardy korun), které KI nakoupila. Via Chem Group figuruje také v nedávno zveřejněné kauze, v níž je obviněno 14 lidí, mimo jiné podnikatel Petr Sisák nebo advokát Ivo Hala, kvůli údajnému manipulování insolvencí.

– KI byla do obchodního rejstříku zapsána v březnu 1999 jako SI Asset Management, a. s., na Key Investments byla přejmenována v prosinci 2004. Předmětem jejího podnikání bylo mimo jiné poradenství v oblasti investic či poskytování investičních služeb.

– V červnu 2012 společnost sama na sebe podala návrh na insolvenci s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam. Soud poté rozhodl o úpadku KI a v listopadu 2012 o prohlášení konkursu na majetek dlužníka.

– Do povědomí veřejnosti se KI dostala v roce 2007 v souvislosti s akciovými obchody bývalého premiéra Stanislava Grosse (ČSSD). Tomu slovenská pobočka firmy půjčila peníze na nákup menšinového podílu ve firmě Moravia Energo. Gross následně akcie prodal, přičemž podle médií na transakci vydělal zhruba 80 milionů korun. Případ vyšetřovala protikorupční policie, v srpnu 2008 ho ale odložila.

– V roce 2009 dostala KI od České národní banky (ČNB) za porušení zákona o podnikání na kapitálovém trhu pokutu dva miliony korun. Společnost byla menšími částkami pokutována již dříve, a to jak od ČNB, tak od Komise pro cenné papíry. V dubnu 2011 KI ukončila činnost obchodníka s cennými papíry.

– KI je známa také v souvislosti s dřívějšími nejasnými vlastnickými vztahy fotbalového klubu Slavia Praha. V lednu 2008 valná hromada SK Slavia Praha – fotbal rozhodla o navýšení zapsaného kapitálu formou nepeněžitého vkladu společnosti KI. Předmětem vkladu se podle tisku stala teoretická maximální výše plnění úrazových pojistek fotbalistů. Tehdejší vlastník, společnost Enic, tím přišla o majoritu ve Slavii, což soudně napadla. Později se Enic s firmou Natland Group, která vstoupila do Slavie, dohodla na ukončení soudních sporů. Současnými majiteli Slavie jsou čínská CEFC a podnikatel Jiří Šimáně.

– O firmě KI se před lety hovořilo také v souvislosti s tehdejším ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem (ODS). V roce 2008 se na účtu jeho matky objevily dluhopisy KI v hodnotě 16 milionů korun, které za několik měsíců prodala. Když transakce vyšla najevo, ministr oznámil, že šlo o jeho osobní peníze a o historické rodinné prostředky, které chtěl „odklonit“ před nároky své manželky, se kterou se rozváděl. Ministr Kocourek pod tlakem aféry opustil vládu. Případ zkoumala policie, ale obvinění nevznesla.

– Počátkem června 2014 uvedly Lidové noviny, že KI v letech 2005 až 2008 poskytovala poradenské služby a spravovala finanční aktiva polostátní firmy ČEZ v hodnotě 20 milionů korun.

Newsletter