Soud: EK oprávněně neproplatila ČR dva miliony eur na vinice

Evropská komise oprávněně neposkytla České republice prostředky ve výši dvou milionů eur (asi 54 milionů Kč) na její program ochrany vinic před ptáky a dalšími zvířaty. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku, který se zabýval sporem České republiky s Evropskou komisí.

Komise podle tiskového prohlášení soudu argumentovala tím, že Praha nedodržela podmínky programu, který měl zahrnovat i restrukturalizaci a proměnu vinic tak, aby se přizpůsobily současným podmínkám na trhu. Rozhodla se proto neproplatit České republice za roky 2010-2012 více než dva miliony eur, které již Praha investovala s tím, že podmínky programu splňuje.

Česká republika toto rozhodnutí napadla u soudu v Lucemburku. Uváděla, že EK už v roce 2009 s programem vyslovila tichý souhlas.

Podle dnešního verdiktu ale EK program „neschválila a ani nemohla schválit“, neboť unijní předpisy týkající se spolupráce komise a členských států v této oblasti to ani komisi neumožňují. Komise má navíc podle soudu plné právo při kontrole zpochybnit, zda je daný národní program v souladu s cíli dané části jednotné zemědělské politiky.

Newsletter