Soud nařídil Trumpově kampani nečinit nátlak na voliče

Soud v americkém státě Ohio dnes nařídil prezidentské kampani republikánského kandidáta Donalda Trumpa, aby během voleb nečinila nátlak na voliče. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že stejnou výzvu soud učinil i na adresu demokratického tábora. Na soud se obrátila Demokratická strana, podle které hnutí Stop the Steal (Zastavme krádež) podporující Trumpa může na voliče nejen tlačit, ale i vyhrožovat či je dokonce napadat.

Ohio patří k několika státům, které rozhodnou o budoucím americkém prezidentovi. Průzkumy veřejného mínění sice mírně favorizují Trumpa, ale jeho náskok není tak přesvědčivý.

Trump v minulosti opakovaně prohlásil, že volby mohou být zmanipulovány, proto vyzval své příznivce, aby machinacím zabránili. V této věci je aktivní skupina Stop the Steal, která organizuje takzvané občanské žurnalisty, které chce v úterý vyslat do volebních místností jako ochránce hlasů. Podle získaných manuálů se budou také ptát voličů na volební machinace, o kterých hovořil Trump.

Verdikt soudu se na vyslání proškolených dobrovolníků Republikánské strany do volebních místností nevztahuje, týká se ale Trumpových podporovatelů, kteří budou chtít volby pozorovat nezávisle na straně. Tito aktivisté rovněž nesmí slovně naléhat na voliče a nesmí je ani fotit. Stejně se soud vyjádřil i pro případné podobné akce přívrženců Clintonové.

Demokraté kvůli činnosti hnutí podali žaloby v několika státech, mimo jiné v Pensylvánii či Arizoně.

Newsletter