Soud obstavil účty argentinské exprezidentky Fernándezové

Argentinský soud nařídil zmrazit bankovní účty bývalé prezidentky Cristiny Fernándezové v souvislosti s jejím obviněním z měnového podvodu. Informovala o tom agentura AP. Exprezidentka, která stála v čele země v letech 2007 až 2015, byla minulý měsíc obviněna z účasti na machinacích centrální banky s dolarem loni v prosinci.

Federální soudce Claudio Bonadío, který nařídil obstavení exprezidentčiných účtů v zemi, Fernándezovou, exministra hospodářství Axela Kicillofa, bývalého prezidenta centrální banky Alejandra Vanoliho a tucet dalších někdejších činitelů viní z toho, že prodejem dolaru za nízkou cenu připravili stát o 5,2 miliardy dolarů (asi 124 miliard korun). Hrozí jim za to až 20 let vězení.

Fernándezová veškerá obvinění odmítá s tím, že je obětí pronásledování, které organizují její političtí odpůrci. Již v dubnu byla obviněna z praní špinavých peněz a z podílu na systému manipulování a nadhodnocování veřejných zakázek, v němž čelí obvinění i bývalý ministr plánování a veřejných investic Julio de Vido (2003-2015). Na podvodech se podle prokuratury podílel i předchůdce levicové prezidentky Fernándezové v úřadu prezidenta, její manžel Néstor Kirchner, který v říjnu 2010 zemřel.

Newsletter