Soud potvrdil podmínku exnáměstkovi Kalouska Tomáši Zídkovi

Odvolací soud dnes potvrdil devítiměsíční podmínku bývalému náměstkovi ministra financí Tomáši Zídkovi za porušení povinností při správě cizího majetku. Podle verdiktu zadal dva zbytečné posudky za skoro 1,5 milionu korun, aby zjistil, zda má uposlechnout verdiktu Ústavního soudu a začít rušit povolení na výherní automaty. Kromě podmíněného trestu se zkušební dobou na 18 měsíců musí Zídek uhradit způsobenou škodu a stotisícovou pokutu. Rozhodnutí je pravomocné, Zídek však uvedl, že se dovolá k Nejvyššímu soudu.

„V řízení, které rozsudku předcházelo, jsme neshledali žádné procesní vady,“ uvedla předsedkyně senátu pražského městského soudu Eva Burianová. Trest je podle ní mírný i s ohledem na to, že se Zídek činu dopustil v nepřímém úmyslu.

Bývalý náměstek si podle obžaloby zadal dva posudky, jak má postupovat poté, co Ústavní soud před třemi lety rozhodl, že obce mají právo na svém území regulovat hazard. Ministerstvo podle rozhodnutí mělo začít rušit povolení, která byla v rozporu s vyhláškami jednotlivých obcí. Posudky však podle soudu neřekly nic jiného, než že se musí respektovat rozhodnutí Ústavního soudu. Bývalý náměstek za ně zaplatil 1,46 milionu korun.

Podle květnového verdiktu obvodního soudu musel bývalý náměstek vědět, že analýzy nemohou změnit nález Ústavního soudu, jeho rozhodnutí jsou totiž právně závazná. Navíc měl Zídek podle soudu k dispozici vlastní právníky, kteří mohli posudky zpracovat.

Zídek se hájil tím, že na ministerstvu neměl dostatečnou personální kapacitu na vypracování analýz. Dříve také uvedl, že mu zpracování analýz doporučil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, mimo jiné kvůli kauze bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové. Tu policie obvinila kvůli tomu, že si při nákupu údajně předražených letounů Casa nenechala udělat znalecké posudky. „To je úplně jiná věc, ona neměla k dispozici žádný nález Ústavního soudu. To bych neslučovala,“ řekla však dnes soudkyně Burianová.

Rozsudek obvodního soudu považuje Zídek za účelový. „Potřebovali jsme externí analýzu k obraně ministerstva,“ řekl na dnešním jednání. Dodal také, že měl informace o možných žalobách ze strany loterijních společností. Pod zadání analýz se podle něj také podepsalo více lidí.

Burianová uvedla, že na skutku se podílely další osoby, soud však podle ní nemůže nutit obžalobu, aby tyto osoby začala stíhat.

Newsletter