Soud se začne zabývat údajným podvodem kolem solární elektrárny

 Krajský soud v Brně se začne zabývat obžalobou skupiny kolem Daniela Exnera. Podle státního zastupitelství se čtyři obžalovaní dopustili podvodu či zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti se solární elektrárnou u Borovan na Českobudějovicku.

Kromě podnikatele Exnera před soudem stanou ještě Tomáš Goldmann, Marek Klimeš a úřednice borovanského stavebního úřadu Tamara Hlávková.

Pro elektrárnu podle obžaloby vznikly nepravdivé revizní zprávy. Rozhodnutí o předčasném užívání stavby také padlo na podkladě nepravdivých informací, uvedlo státní zastupitelství. Škodu způsobenou společnosti E.ON vyčíslila obžaloba na osm milionů korun. Celková škoda včetně odvodu solární daně za roky 2011 až 2013 se pak vyšplhala téměř na 44 milionů korun.

Krajský soud nedávno v jiné solární kauze poslal na 8,5 roku do vězení předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou za to, že dvě solární elektrárny v Chomutově dostaly od úřadu neoprávněně licence pro provoz. Dalších sedm lidí dostalo nepodmíněné tresty. Rozsudek není pravomocný.

Newsletter