Soud v Brně začal řešit licenci od ERÚ pro elektrárnu Saša-Sun

Krajský soud v Brně se dnes začal zabývat opětovným udělením licence od Energetického regulačního úřadu (ERÚ) pro solární elektrárnu Saša-Sun na Chomutovsku. Žalobce z Nejvyššího státního zastupitelství Václav Kotas u soudu uvedl, že opětovné udělení licence bylo „hrubě nezákonné“. Podle právníka ERÚ Jaroslava Moravce ale bylo vše podle zákona.

Žalobu podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, podle něj ani v době udělení původní licence v roce 2010 nebyly splněny technické předpoklady pro udělení. V souvislosti s elektrárnami Saša-Sun a Zdeněk-Sun byla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková nepravomocně odsouzena k vězení na 8,5 roku.

U soudu v Brně dnes obě strany sporu předložily další návrhy na dokazování, navrhly také předvolat svědky, kteří mají osvětlit, zda elektrárna byla, či nebyla na konci 2010 dokončená. Soud proto jednání odročil na polovinu května.

Pavel Zeman podal kvůli licencím na různé solární elektrárny dvě desítky žalob. Žaloby kvůli Saša-Sun a Zdeněk-Sun krajský soud původně odmítl z procesních důvodů, protože ERÚ sporné licence zrušil a nahradil je novými. Zeman pak podal dvě další žaloby a trvá na nezákonnosti licencí. Jednání ohledně elektrárny Zdeněk-Sun se uskuteční ještě dnes odpoledne.

Původní licence dostaly obě elektrárny 31. prosince 2010, tedy pár hodin před prudkým poklesem výkupní ceny energie z českých solárních elektráren. Majitelé solárních elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli garantovanou cenu 12.150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu je držitelům licence vypláceno 5500 korun. Obě částky jsou garantované na 20 let. Podnikatelé proto spěchali, aby dostali licenci pro provoz solárních elektráren ještě do konce roku 2010.

Newsletter